Home / Lajme / Maqedoni / Franca përkrah Maqedoninë

Franca përkrah Maqedoninë

5 tetor-
Ai përsëriti domosdoshmërinë e zgjedhjes së kontestit të emrin të cilin e quajti politike, por ai nuk harroi të porosit politikanët vendorë që të punojnë në sferën e reformave. Para ligjëratës ambasadori francez ka vizituar edhe UEJL-në.

Në organizim në akademisë diplomatike shqiptare, (ADSH) të hënën në mbrëmje , Ambasadori Francez në Maqedoni, Jean Claude Schlumberger, ka mbajtur një ligjëratë me temën “Perspektimet e gjëra të UE- së, vizioni francez”.Abasadori francez para akademikëve të rinj shqiptare tha se Mqedonia ka perspektivë evropiane dhe në këtë drejtim franca e përkrah vendin tuaj në rrugën drejt Be-së.

Ai përsëriti domosdoshmërinë e zgjedhjes së kontestit të emrin të cilin e quajti politike, por ai nuk harroi të porosit politikanët vendorë që të punojnë në sferën e reformave. Para ligjëratës ambasadori francez ka vizituar edhe UEJL-në.

“Franca e përkrah politikisht Maqedoninë, fillimisht përmes të gjitha deklaratave politike të cilat i jep vazhdimisht për këtë perspektivë evropiane të vendit tuaj , mirëpo konkretisht përmes të gjitha aksioneve të bashkëveprimit bilateral të cilat i bëjmë”, tha Schlumberger. Ndërkaq, në emër të akademisë diplomatike shqiptare, Arsim Sinani, ambasadorit i ndau edhe një mirënjohje.
Ligjëratën ambasadori francez e mbajti në Galerinë e Arteve në Tetovë.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *