Home / Lajme / Maqedoni / Ivanov në Beograd pas dosjeve?

Ivanov në Beograd pas dosjeve?

20 tetor-
Ivanov, sipas burimeve jozyrtare, do të interesohet se cilët janë mundësitë ligjore që autoritetet e Maqedonisë të vijnë deri në qasje teks dojset në Beoagrad dhe cilët rrugë ligjore duhet të ndjekë komisioni për lustrim, të cilët dokumente kanë ngelur në arhivat e policisë sekrete të Sërbisë.

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov prej sot do të qëndrojë për vizitë dy ditëshe në Serbi, me ftesë të homologut të tij, Boris Tadiç. Ivanov, gjatë takimit me Tadiçin,. Si temë kryesore do të ketë dosjet dhe lustracionin.

Ivanov, sipas burimeve jozyrtare, do të interesohet se cilët janë mundësitë ligjore që autoritetet e Maqedonisë të vijnë deri në qasje teks dojset në Beoagrad dhe cilët rrugë ligjore duhet të ndjekë komisioni për lustrim, të cilët dokumente kanë ngelur në arhivat e policisë sekrete të Sërbisë.

Ky është tentimi I parë I autoriteteve të Maqedonisë, që të ngrisin këtë çështje, edhe pse që nga viti I kaluar, komisioni për lustrim e ka bërë të qartë se një numër I madh I dosjeve gjendet në Beograd.

Marrëdhëniet dypalëshe në fushën e bashkëpunimit në lëminë e ekonomisë, integrimeve, si dhe zhvillimet aktuale në rajon do të jenë temat kryesore të agjendës së presidentit Ivanov. Kontesti i emrit me palën greke, pritet të jetë shqetësimi i shpalosur nga Ivanov tek homologu i tij serb, Boris Tadiç.

Presidenti Ivanov do të takohet edhe me kryeministrin serb Mirko Cvetkoviç, kryeparlamentaren Slavica Gjukiç-Dejanoviç, ndërsa janë paraparë takime edhe me komunitetin maqedonas në Serbi.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *