Home / Lajme / Maqedoni / BDI:Parlamenti te miraton deklarate per farbrikuesit e dosjeve

BDI:Parlamenti te miraton deklarate per farbrikuesit e dosjeve

5 nëntor-
Nënkryetari I BDI-së Izet Mexhiti, tha para gazetarëve se këshilli I përgjithshëm kërkon me urgjencë që institucionet të marrin hapa konkrete ndërsa do të inicohet që parlamenti të miratojë deklaratë me të cilët do të dënohen fabrikuesit e dosjeve kurse lustrimi të kthehet në rrugë institucionale.

BDI, ka dënuar ngjarjet e fundit që kanë të bëjnë me Dojset, të cilët I ka cilësuar si të farbrikuara dhe të pavërteta.Këshilli I përgjithshëm I kësaj partie, sot në Tetovë, ka kërkuar që fabrikuesit dhe shpërndarësit e dosjeve të nxirren para organeve të drejtësisë ndërsa vlerëson se kjo është hera e fundit që dikush tenton të shpërdorë figurat më të reja të historisë së shqiptarëve në Maqedoni.

Nënkryetari I BDI-së Izet Mexhiti, tha para gazetarëve se këshilli I përgjithshëm kërkon me urgjencë që institucionet të marrin hapa konkrete ndërsa do të inicohet që parlamenti të miratojë deklaratë me të cilët do të dënohen fabrikuesit e dosjeve kurse lustrimi të kthehet në rrugë institucionale.

Ndërkaq, lidhur me ultimatumin e Imer Selmanit, dhënë BDI-së për rregjistrimin, Mexhiti, tha se kreu I Dr-së nuk është në pozicion që të vendos ultimatum, kurse BDI, I ka marrë të gjitha masat që të gjithë shqiptarët të rregjistrohen si brenda po ashtu edhe jashtë shtetit do të rregjistrohen

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *