Home / Lajme / Maqedoni / Idrizi: Angazhohemi edhe për të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni

Idrizi: Angazhohemi edhe për të drejtat e shqiptarëve në Maqedoni

9 nëntor-
“PDU do të vijojë të bashkëpunojë me të gjitha forcat politike të Kosovës, për të afirmuar pavarësinë e saj. PDU do të vijojë të bashkëpunojë me të gjitha forcat politike shqiptare në Maqedoni, Mal të Zi dhe Luginën e Preshevës për të rritur statusin e shqiptarëve në këto vende.

Partia Drejtësi dhe Unitet zhvilloi dje një takim me qindra simpatizantë të vetë në qytetin e Durrësit.

Kreu i PDU-së parashtroi tek të pranishmit objektivat e Partisë Drejtësi dhe Unitet, si edhe pikat kryesore programore të saj.

“PDU do të vijojë të bashkëpunojë me të gjitha forcat politike të Kosovës, për të afirmuar pavarësinë e saj. PDU do të vijojë të bashkëpunojë me të gjitha forcat politike shqiptare në Maqedoni, Mal të Zi dhe Luginën e Preshevës për të rritur statusin e shqiptarëve në këto vende.

PDU do të intesifikojë përpjekjet për të ruajtur trashëgiminë kulturore, në mënyrë që atë që na trashëguan të parët, kulturën tonë, identitetin tonë ne t’ua trasmetojmë të pacënuar dhe të pasuruar pasardhësve tanë.

Unifikimi i gjuhës shqipe zë një peshë edhe më të madhe në programin tonë dhe pa dyshim ne do të luftojmë për zgjidhjen e çështjes çame

Gjithashtu lexo

Foure mbështet reformat në OBRM-PDUKM (Foto)

Ish-euroambasadori në Maqedoni, Erwan Foure, përmes një shënimi të shkurtër në Maqedoni, ka përshëndetur iniciativën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *