Home / Lajme / Maqedoni / Raporti i KE-së konteston gjuhën maqedonase

Raporti i KE-së konteston gjuhën maqedonase

10 nëntor-
Ivanov ka bërë thirrje deri te euroambasadori Ervan Fuere, të sqarohet mos përdorimi i termit, i cili në praktikën e deri tanishme është përdorur në shkrimin e raporteve.

Pse në raportin e Komisionit Evropian nuk është përdorur termi “maqedonas” pyet presidenti i vendit, Gjeorgje Ivanov.

Ivanov ka bërë thirrje deri te euroambasadori Ervan Fuere, të sqarohet mos përdorimi i termit, i cili në praktikën e deri tanishme është përdorur në shkrimin e raporteve.

Raporti i Komisiont evropian për përparimin e Maqedonisë, mbrëmë zyrtarisht i’u dorëzua presidentit Ivanov dhe kryeministri Nikolla Gruevski.

Raportin sot Fuere do t’a prezantojë para kryetarit të Kuvendit, Trajko Veljanovski, para Këshillit Kombëtar për Integrim Evropian dhe Komisioneve për punë të jashtme dhe çështje evropiane si dhe dhe kryetarit të Gjykatës së Lartë, Jovo Vangellovski.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *