Home / Lajme / Maqedoni / Traktori ‘IM-03’ më i vjetri në Maqedoni.

Traktori ‘IM-03’ më i vjetri në Maqedoni.

17 nëntor-
Ky traktor është prodhim i Fabrikës së motorëve dhe traktorëve në Rakovicë-Beograd, si model “IM-03” i licencës së firmës angleze “Perkins”, me dizel motor, sepse deri në atë kohë janë prodhuar traktorët me lëndë djegëse benzinë.

Traktori më i vjetër në Maqedoni, në vend se të gjejë prehje në ndonjë muze, ai është akoma funksional. “Tashmë është në moshë të shkuar -56 vjeçar, por nuk i ndahet punës”-tha pronari i tij dhe shtoi: “E ka blerë babai im në prag të vitit të ri më 1954 dhe nuk ka të ndalur deri në ditën e sotme”.

Ky traktor është prodhim i Fabrikës së motorëve dhe traktorëve në Rakovicë-Beograd, si model “IM-03” i licencës së firmës angleze “Perkins”, me dizel motor, sepse deri në atë kohë janë prodhuar traktorët me lëndë djegëse benzinë.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *