Home / Lajme / Maqedoni / Shumica të pavendosur se për cilën parti do të votojnë

Shumica të pavendosur se për cilën parti do të votojnë

8 dhjetor-
Kreu i LSDM-së opozitare, në mesin e të anketuarve ka vetëm 8.6 për qind. Pas tyre, vjen Ali Ahmeti besimin e 6,3%, 2,3% Thaçi, Imer Selmani 1,5%, dhe Jovan Manasievski dhe Radmilla Shekerinska me besim 0,5%.

Ende është e lartë përqindja e qytetarëve të cilët nuk janë të vendosur se cilën parti politike do të votonin nëse zgjedhjet mbahen nesër dhe ata që nuk besojnë asnjë politikan.
Këtë e tregon sondazhi i fundit nga Instituti për Hulumtime të Politikave në periudhën nga 03-05 dhjetor I cili ka kryer një hulumtim me 1,100 të intervistuarve.

Në pyetjen se cilën parti politike do të votonin nëse zgjedhjet mbahen nesër, madje 28% thanë se nuk do të votonin, ndërsa 25,1% nuk janë të përcaktuar për të cilën opcion politik do të hedhin votën e tyre. Pas tyre, vijnë ata që në fletën e votimit do të rrethojnë numrin e VMRO-DPMNE-së me 23,1%, dhe votuesit e ndjekur nga LSDM 11.3.

Të bllokut politik shqiptar, ende mbështetet BDI-së me 6,3 për qind, PDSH-ja 2,2 dhe 1,1% Demokracia e RE. Kur është fjala për besimin në politikanët, vetëm 38,6 për qind e të anketuarve nuk I besojnë askujt. Pas tyre vijnë mbështetësit e kryeministrit Nikolla Gruevski dhe 23,9% të cilët besojnë në saktësinë e vendimeve të tij politike.

Kreu i LSDM-së opozitare, në mesin e të anketuarve ka vetëm 8.6 për qind. Pas tyre, vjen Ali Ahmeti besimin e 6,3%, 2,3% Thaçi, Imer Selmani 1,5%, dhe Jovan Manasievski dhe Radmilla Shekerinska me besim 0,5%.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *