Home / Lajme / Maqedoni / Zjarri në teqe-reagime

Zjarri në teqe-reagime

13 dhjetor-
“Është djegur mejdani, faltorja e bektashive, unë para dhjetë minutave bëra një lutja dhe dola e lash të qetë, kur pamë tymin nga dera e faltores dhe u hap dera pamë që në postim ku rimë neve afër dritares u ishte vënë flaka.na vë për të dyshuar se këetu ca herë është bërë vjedhje janë lajmëru policia ndërkombëtarët tgjithë dhe sërisht vazhdojnë vjedhjet pamrëmë kan vjedh qendrën e zërit. Në faltore nuk ka pasur qiri tndezur jo jo” tha Baba Edmond Brahimaj, klerik i Teqesë Arabati Baba

Te dielen reth orës 18.00 një pjesë e Teqesë Arabati BABA në Tetovë u përfshi nga flakët. Zjarri ka filluar tek dhoma e mysafirëve e quajtur ndryshe ‘Mejdani’, menjëherë pasi ka dalë nga lutja kleriku i Teqesë, Baba Edmonmd Brahimaj. Ai deklaroi për , se dyshon në vendosje të qëllimshme të zjarrit, pasi në dhomë nuk ka pasur asnjë qiri apo dicka tjetër që mund të provokonte flakë.

“Është djegur mejdani, faltorja e bektashive, unë para dhjetë minutave bëra një lutja dhe dola e lash të qetë, kur pamë tymin nga dera e faltores dhe u hap dera pamë që në postim ku rimë neve afër dritares u ishte vënë flaka.na vë për të dyshuar se këetu ca herë është bërë vjedhje janë lajmëru policia ndërkombëtarët tgjithë dhe sërisht vazhdojnë vjedhjet pamrëmë kan vjedh qendrën e zërit. Në faltore nuk ka pasur qiri tndezur jo jo” tha Baba Edmond Brahimaj, klerik i Teqesë Arabati Baba

Sipas autoriteteve të Teqesë, zjarrfikësit ndërhynë në kohë me dy auto-cisterna dhe shtatë punonjës të cilët luftuan që të mos përhapeshin flakët në pjesët e tjera të institucionit. Nuk dihen arsyet e zjarrit, edhe pse në shumë raste kjo Teqe ka qenë edhe shënjestër vjedhjesh nga persona të panjohur.
Zjarri që mbrëmë kaploi njërën nga hapësirat e Teqesë Arabati në Tetovë, sipas të dhënave të hetimit ka ardhur nga poçi elektrik I cili është nxëhur tepër, shkruan raporti zyrtarë I Sektorit të Punëve të Brendëshme. Por këtë gjë e demantojnë në Teqenë Arabati BABA në Tetovë. Ata dyshojnë se zjarri është I vënduar shkaku se, siç ka shpjeguar kleriku I Teqesë, zjarri ka filluar nga poshtë, apo më sakt tek vendi ku më parë kanë qenë dokumentet.
“Kur u hap dera ajo ishte mu tek vëndi ku kanë qenë dokumentet. Nga posht sa hapa derën jut hash pjesa më e madhe vinte nga poashtë sa kishte filluar të ngritet mbi njëmetër e gjysmë zjarri nga poshtë. Sepse do kishte dhënë shenja nga lartë do ishte djegur çatia dhe do kishte marrë flakë e gjith teqeja. Ne u munduam por nuk patëm mundësi edhe shuarrja që ka bërë Arbeni ka filluar nga lartë që tshpëtojmë objektin” tha baba Mondi

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *