Home / Lajme / Maqedoni / Reeker emërohet zëvendës-ndihmës sekretar i SHBA-ve

Reeker emërohet zëvendës-ndihmës sekretar i SHBA-ve

15 janar-
Ambasada e SHBA-ve në Shkup nuk bëri të ditur tajmingun se kur ambasadori Reeker do të fillojë detyrën e re në Uashington, por mësohet se ai do të largohet nga detyra e ambasadorit para përfundimit të mandatit të tij trevjeçar që skadon në vjeshtë të këtij viti.

Ambasadori amerikan në Shkup, Philip T.Reeker është emëruar në funksionin e Zëvendës-ndihmës sekretarit të SHBA-ve për Evropën.

Nga ambasada amerikane konfirmojnë informatën e avancimit të ambasadorit Reeker në administratën e sekretares amerikane të shtetit Hillary Clinton. Reeker u emërua në vend të zëvendës-ndihmës sekretarit aktual, Tom Kantrimen.

Ambasada e SHBA-ve në Shkup nuk bëri të ditur tajmingun se kur ambasadori Reeker do të fillojë detyrën e re në Uashington, por mësohet se ai do të largohet nga detyra e ambasadorit para përfundimit të mandatit të tij trevjeçar që skadon në vjeshtë të këtij viti.

Philip Reeker është ambasadori i pestë amerikan në Maqedoni, që nga pavarësimi i vendit, i cili deri tani ka mbushur tre vite në realizimin e kësaj detyre. Në fund të viteve të 90-ta dhe gjatë luftës së Kosovës, Reeker ka kryer detyrën e zëdhënësit të ambasadës amerikane në Shkup.

Karriera diplomatike

Nga qershori 2007 deri në qershor 2008, Reeker shërbeu në ambasadën amerikane në Irak si Këshilltar i Punëve Publike për ambasadorin Ryan Kroker. Ai ishte zëvendës shefi i misionit në Budapest, Hungari 2004-2007.

Ai ishte zëvendës zëdhënësi i Departamentit të Shtetit dhe zëvendës Ndihmës i Sekretarit në Byronë e Punëve Publike nga 2000-2003, për Sekretarët e Shtetit Ollbrajt dhe Powell.

Reeker më parë ka shërbyer si drejtor i Marrëdhënieve të shtypit në Departamentin e Shtetit 1999-2000; Asistent për Informim në Budapest, Hungari 1993-1996, dhe si Zyrtar i Çështjeve Publike në Shkup, Maqedoni prej vitit 1997 deri 1999.

Ai ishte zëdhënës i ambasadorit Christopher R.Hill dhe në procesin e Rambujesë (bisedimet e paqes në Kosovë).

Philip Reeker u lind në Pensilvani, ndërsa jeta e tij u fëmijërore u zhvillua në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara, dhe në Australi. Ai mori një BA nga Yale në vitin 1986, dhe një MBA nga Shkolla Thunderbird të Ndërkombëtar për Menaxhimin e në vitin 1991. Ai është i martuar me Solveig Xhonson Riker, e cila gjithashtu është anëtare e Shërbimit të Jashtëm.

Gjithashtu lexo

A do ta hanë vallë shqiptarët edhe kësaj radhe sapunin për djathë?

Shpëtim Pollozhani për  gazetën Lajm është deklaruar për organizimin e zgjedhjeve lokale, që priten të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *