Home / Lajme / Maqedoni / Shtrenjtohen derivatet e naftës për 1,5 denarë

Shtrenjtohen derivatet e naftës për 1,5 denarë

3 janar-
Çmimi i ri i Eurosuper BS-95 do të jetë 75 denarë për litër, Eurosuper BS-98 për 76,5 denarë. Eurodizel do të jetë 63,50 denarë, ndërsa Dizeli D -2 do të jetë 52 denarë për litër.

Çmimet e derivateve të naftës prej mesnate do të shtrenjtohen për 1,5 denarë për litër, njoftoi Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE).

Sipas vendimit, çmimi i benzinës për litër do të shtrenjtohet për 1,5 denarë për litër, ndërsa i dizelit për vetëm 1 denarë.

Çmimi i ri i Eurosuper BS-95 do të jetë 75 denarë për litër, Eurosuper BS-98 për 76,5 denarë. Eurodizel do të jetë 63,50 denarë, ndërsa Dizeli D -2 do të jetë 52 denarë për litër.

Si shkas për vendimin e ri për rritjen e derivateve të naftës është rritja për 2,58 për qind të çmimit të naftës së papërpunuar në tregun botëror gjatë dy javëve të fundit dhe për shkak të rritjes së kursit të dollarit krahas denarit.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *