Home / Lajme / Maqedoni / Takimi I liderëve asgjë e re

Takimi I liderëve asgjë e re

21 janar-
Sipas Ivanov në drejtim të zgjidhjes së mosmarrëveshjes së emrit dhe gjetjen e një zgjidhje të pranueshme, Ivanov tha se “pozicioni i Maqedonisë është i njohur, një zgjidhje e kontestit në kuadër të Kombeve të Bashkuara dhe çdo devijim nga ajo do të prishte procesin.

Kryetari I Maqedonisë, Gjorgji Ivanov e ka vlerësuar takimin e sotëm si një takim të dobishëm, sepse aty janë shkëmbyer pikëpamjet mbi disa çështje të rëndësishme për shtetin si rregjistrimi I cili duhet të realizohet në fillim të muajit Prilll.

Sipas Ivanov në drejtim të zgjidhjes së mosmarrëveshjes së emrit dhe gjetjen e një zgjidhje të pranueshme, Ivanov tha se “pozicioni i Maqedonisë është i njohur, një zgjidhje e kontestit në kuadër të Kombeve të Bashkuara dhe çdo devijim nga ajo do të prishte procesin.

Ndryshe nga ai kreu i opozitares LSDM Branko Cërvenkovski tha se sipas mendimit të tij takimi kishte anët pozitive dhe negative.

Ana pozitive është se janë ulur së bashku pas më shumë se 8 muaj dhe negative për shkak se në takimi nuk është ofruar asgjë përmbajtësore.

Në një takim dy deri tre orë nuk mund të demostrohet ndonjë dialog politik dhe të ndërtohet ndonjë qëndrim I përbashkët”, tha Cërvenkovski.

I pyetur për kontestin e emrit dhe nëse partia e tij do të pranojë ndonjë zgjidhje ai tha se “çdo zgjidhje kompromisi që do të ofrojë kjo qeveri, ne do të pranojmë. “Nuk dëgjuam asgjë të re, po përsëritet ajo që tashmë është thënë,” tha Cërvenkovski.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *