Home / Lajme / Rajon / 300 mijë shqiptarë festuan rënien e diktaturës komuniste

300 mijë shqiptarë festuan rënien e diktaturës komuniste

21 shkurt-
Qytetarët e shqiptarë nga të gjitha anët e Shqipërisë zbarkuan në kryeqytet për të përkujtuar sakrificën sublime të martirëve të kombit, lëvizjeve studentore të viteve ‘90-’91, duke arritur kulmin me shembjen e bustit të diktatorit Enver Hoxha me 20 shkurt të 1991.

Mbi 300 mijë shqiptarë të dielën në sheshin “Nënë Tereza” në Tiranë kanë mbajtur 1 minutë heshtje në nderim të veprës dhe sakrificës sublime, për të rënët gjatë regjimit gjakatar.

Qytetarët e shqiptarë nga të gjitha anët e Shqipërisë zbarkuan në kryeqytet për të përkujtuar sakrificën sublime të martirëve të kombit, lëvizjeve studentore të viteve ‘90-’91, duke arritur kulmin me shembjen e bustit të diktatorit Enver Hoxha me 20 shkurt të 1991.

Kryeministri Sali Berisha tha se po festohet ngjarja më e rëndësishme, 20 shkurti, data e guximit dhe lirisë.

“20 vite më parë PD-ja shënoi fitoren më të madhe në historinë e kombit më rrëzimin e komunizmit më të egër në Evropë”. Jemi mbledhur sot në këtë shesh të festojmë së bashku një nga ngjarjet më të rëndësishëm në historinë e dinjitetit të qytetarëve shqiptarë, 20 shkurtin ditën e rrëzimit të shtatores së diktatorit dhe ditën kombëtare të kujtimit të viktimave të komunizmit. Gëzuar ditën e lirisë”.

Gjithashtu lexo

Emigranti shqiptar gjen portofolin me dollarë në New York dhe ia dorëzon të zonjës

Një emigrant nga Dibra e Madhe, i cili jeton në Staten Island, Nju Jork, ka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *