Home / Lajme / Maqedoni / PDSH dhe DR sot vendosin për takimin e liderëve

PDSH dhe DR sot vendosin për takimin e liderëve

5 shkurt-
Takimi është nxitur me kërkesë të administratës amerikane, e cila nëpërmjet zëvendës-ndihmës sekretarit Thomas Countryman i ka sugjeruar presidentit Ivanov gjatë vizitës së tij në Washington që të ftojë liderët për të tejkaluar situatën e krizës parlamentare dhe shmangien e bojkotit nga të gjitha partitë e opozitës.

Përderisa BDI-ja ka vendosur të merr pjesë në takimin e liderëve të caktuar për të hënën nga presidenti Gjorgji Ivanov, dy partitë tjera shqiptare – PDSH dhe DR sot do të bëjnë publike vendimin e tyre për këtë takim.

Mbrëmë, BDI-ja njoftoi se lideri i tyre Ali Ahmeti do të jetë i pranishëm në këtë takim dhe se kjo parti është e gatshme që nëpërmjet dialogut të shmanget kriza aktuale.

Takimi është nxitur me kërkesë të administratës amerikane, e cila nëpërmjet zëvendës-ndihmës sekretarit Thomas Countryman i ka sugjeruar presidentit Ivanov gjatë vizitës së tij në Washington që të ftojë liderët për të tejkaluar situatën e krizës parlamentare dhe shmangien e bojkotit nga të gjitha partitë e opozitës.

Ndërsa të gjitha partitë politike maqedonase kanë konfirmuar se do të jenë të pranishëm në këtë takim të gjerë me pjesëmarrjen e të gjitha forcave politike parlamentare, si dhe me praninë e kryetarit të Parlamentit, Trajko Veljanovski

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *