Home / Lajme / Maqedoni / Reshje të dendura të borës në Maqedoni

Reshje të dendura të borës në Maqedoni

24 shkurt-
Reshje të borës do të ketë edhe të shtunën, ndërsa mot të kthjellët do të ketë të dielën.
Më shumë borë ka në Kozhuf 46 centimetra, në Kodrën e Diellit 45 centimetra, Mavrovë 17 centimetra, Krushevë tetë, në Dibër tre centimetra.

Komunikacioni në të gjitha rrugët rajonale dhe magjistrale në shtet zhvillohet i ngadalësuar dhe pjesërisht i vështirësuar për shkak të reshjeve të borës me intensitet të ndryshëm në të gjithë shtetin.
Reshje të borës ka gjithkund dhe e vështirësojnë lëvizjen për shoferët. Ndalesa për lëvizjen e automjeteve të rënda transportuese janë vendosur në akset rrugore Mavrovë-Dibër dhe Gostivar-Kërçovë si dhe në Strazhë. Për automjetet e udhëtarëve rekomandohet përdorimi i pajisjeve dimërore.
Viset tjera malore në pjesën perëndimore të shtetit janë të kalueshme për të gjitha llojet e automjeteve.
Nga Instituti për punë hidrometeorologjike paralajmërojnë reshje më intensive të borës për pasdite, gjatë natës dhe nesër në orët e mëngjesit . Reshje të borës do të ketë edhe të shtunën, ndërsa mot të kthjellët do të ketë të dielën.
Më shumë borë ka në Kozhuf 46 centimetra, në Kodrën e Diellit 45 centimetra, Mavrovë 17 centimetra, Krushevë tetë, në Dibër tre centimetra.
Shërbim dimëror i qytetit të Shkupit kumtoi se prej orës 4 të mëngjesit intervenon dhe i pastron reshjet e reja të borës dhe akset rrugore hodhi 50 ton kripë industriale, që ta sigurojë zhvillimin normal të komunikacionit në rrugët kryesore dhe në bulevardin e qytetit.
Shtabi i krizës të qytetit vazhdimisht do ta ndjek gjendjen në rrugët dhe në kohë do të intervenojë, sipas nevojave.

Gjithashtu lexo

Mot me diell me erë të dobët deri në mesatare

Moti sot në Maqedoni do të jetë kryesisht me diell dhe i ngrohtë me erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *