Home / Lajme / Botë / Sot vendoset fati i themeluesit të WikiLeaks-it

Sot vendoset fati i themeluesit të WikiLeaks-it

7 shkurt-
WikiLeaks-i pak kohë më parë publikoi qindra mijëra dokumente të klasifikuara të diplomacisë amerikane.

Drejtësia britanike vendos sot nëse do të lejohet dërgimi në Suedi i themeluesit të WikiLeaks-it, Xhulian Aasanzh. Ky i fundit akuzohet nga autoritetet suedeze për disa krime seksuale, ndërsa ai momentalisht po qëndron në Londër në masën e lirimit me kusht dhe nën kushte strikte të sigurisë.

WikiLeaks-i pak kohë më parë publikoi qindra mijëra dokumente të klasifikuara të diplomacisë amerikane.

Asanzh i ka bërë thirrje kryeministres australiane që të mundësojë kthimin e tij në atdhe dhe të mbrojë njerëzit e organizatës që drejton.RFE

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *