Home / Lajme / Rajon / Vazhdon evakuimi i shtetasve kosovarë nga Libia

Vazhdon evakuimi i shtetasve kosovarë nga Libia

26 shkurt-
Evakuimi i shtetasve të interesuar po bëhet përmes aeroplanëve të Turqisë. Të shtunën kanë arritur në Kosovë shtetasit e evakuuar me ndihmën e autoriteteve të Mbretërisë së Holandës

Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) njoftoi të shtunën se po vazhdon evakuimi i shtetasve të Kosovës që gjenden në Libi.

Evakuimi i shtetasve të interesuar po bëhet përmes aeroplanëve të Turqisë. Të shtunën kanë arritur në Kosovë shtetasit e evakuuar me ndihmën e autoriteteve të Mbretërisë së Holandës

Ndërkohë që po të shtunën, në aeroportin e Tripolit janë drejtuar përafërsisht 20 shtetas të Kosovës, të cilët pritet të evakuohen përmes aeroplanëve të Turqisë.

MPJ-ja ka falënderuar autoritetet shtetërore të Mbretërisë së Holandës dhe Turqisë për ndihmën e dhënë për evakuimin e shtetasve kosovarë.

Po ashtu MPJ-ja përmes Ambasadës së Kosovës në Ankara është e angazhuar intensivisht për evakuimin e të gjithë shtetasve të interesuar për largim nga zonat e rrezikut. /Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Në çdo 32 kërkesa për azil, ja sa shqiptarë kanë mundur të përfitojnë

Numri i kërkesave për azil nga shqiptarët në vendet e BE-së në 2016-ën arriti në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *