Home / Lajme / Maqedoni / Sorensen dorëzoi letrat kredenciale në MPJ

Sorensen dorëzoi letrat kredenciale në MPJ

2 mars-
Në këtë takim janë shkëmbyer vlerësime dhe mendime lidhur me zhvillimet aktuale në Maqedoni dhe rajon, ndërsa është përshëndetur progresi pozitiv i vendit në planin e reformave, thuhet në një komunikatë të Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ambasadori i sapoemëruar i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Piter Sorensen i dorëzoi sot letrat kredenciale ministrit të jashtëm Antonio Milloshoski.

Ministri Milloshoski ka pritur sot ambasadorin e ri të BE-së, i cili zyrtarisht do të nis misionin diplomatik në Maqedoni.

Në këtë takim janë shkëmbyer vlerësime dhe mendime lidhur me zhvillimet aktuale në Maqedoni dhe rajon, ndërsa është përshëndetur progresi pozitiv i vendit në planin e reformave, thuhet në një komunikatë të Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ministri Milloshoski ka shprehur bindjen se përvoja e pasur profesionale e ambasadorit Sorensen dhe angazhimi i tij për mbështetjen e agjendës së reformave evropiane të Maqedonisë dhe rajonit do të kontribuoj që vendi gjatë mandatit të tij të plotësojë qëllimin final për anëtarësim të plotë në Bashkimin Evropian.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *