Home / Lajme / Maqedoni / The Economist:Shkupi 2014, i ngjan filmit vizatimore “Asteriks”

The Economist:Shkupi 2014, i ngjan filmit vizatimore “Asteriks”

2 mars-
“Për shumë qytetarëve të Maqedonisë ndërtimi i bustit të Aleksandërit, në qendër të Shkupi nuk ka ndonjë domethënie, megjithatë, ndërtimi i tij do ti nervozonte grekët të cilët bllokojnë anëtarësimin e vendit në strukturat euroatlantike”, thotë Xhuda.

Javorja prestigjioze britanike “The Economist”, në numrin e saj të fundit, në analizën kushtuar projektit Shkupi 2014, shkruan se ky projekt i ngjan filmit vizatimorë “Asteriks”.

“Për shumë qytetarëve të Maqedonisë ndërtimi i bustit të Aleksandërit, në qendër të Shkupi nuk ka ndonjë domethënie, megjithatë, ndërtimi i tij do ti nervozonte grekët të cilët bllokojnë anëtarësimin e vendit në strukturat euroatlantike”, thotë Xhuda.

Analisti Amerikan, në analizën e tij nuk le pa përmend edhe prishjen e raporteve ndëretnike në Maqedoni, pas tentativës së qeverisë për ndërtimin e Kishës-muze në Kala të Shkupit.

“Projekti “Shkupi 2014”, ka shkaktuar mosmarrëveshje të mëdha mes maqedonasve ortodoks dhe shqiptarëve myslimanë, kur njëra palë kërkon ndërtimin e kishës pala tjetër kërkon ndërtimin e Xhamisë”, shkruan Tim Xhuda në analizën e tij, në javoren prestigjioze britanike “The Economist”.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *