Home / Lajme / Maqedoni / Firmoset mirësjellja e partive në zgjedhje

Firmoset mirësjellja e partive në zgjedhje

12 maj-Përfaqësues të lartë të institucioneve vendore, përfaqësues të korit diplomatik dhe të organizatave joqeveritare mbështesin nënshkrimin e Kodeksit, ndërsa para të pranishmëve foli drejtori i NDI- Maqedoni, Kris Henshou.

iderët e 30 partive politike sot nënshkruan Kodeksin e sjelljes për zgjedhje të lira dhe të drejta, që paraqet fillim të fushatës për promovimin e dokumentit të financuar nga USAID.

Përfaqësues të lartë të institucioneve vendore, përfaqësues të korit diplomatik dhe të organizatave joqeveritare mbështesin nënshkrimin e Kodeksit, ndërsa para të pranishmëve foli drejtori i NDI- Maqedoni, Kris Henshou. Ai me këtë rast tha se me vet faktin e firmosjes së Kodeksit shpresohet për një proces të drejt dhe demokratik zgjedhor.

Kodeksi nuk është dokument ligjor, por është obligim për sjellje të mirë dhe pjesëmarrje në zgjedhje, me qëllim që t’u bëhet thirrje për përgjegjësi të gjithë nënshkruesve të Kodeksit nëse për atë ka nevojë.

Gjithashtu lexo

Vetëndizet vetura e mërgimtarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma në dalje të fshati Zherovjan për në fshatin Radiovcë, është vetë-ndezur në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *