Home / Lajme / Maqedoni / Zbulohet armatim në rajonin e Tetovës

Zbulohet armatim në rajonin e Tetovës

22 maj-Ndryshe, janë gjetur 7 arka druri me 21 copë raketa për minahedhës dore RPG – prodhim kinez, 5 mina trombloni, 8 mina kumulative M-57 për minahedhës dore – prodhim jugosllav dhe 17mbushje për mina, 2 mina anti-tank, metalike dhe me detonatorë – prodhim shqiptar, bomba kashikarë, 11 kuti me plumba. Shumica e municionit të gjetur ishte përfshirë nga korrozioni, por ishte ende i përdorshëm

Në fshatin Miletinë të Tetovës është gjetur një sasi e madhe e armatimi. Duke u nisur nga plumbat, e deri te minat anti-tank. Armatimi ishte i groposur në vendin e e quajtur “Buxhak”. E kishte vënë re një kalimtar i rastit dhe e kishte raportuar në polici, ndërsa hetimet i ka kryer ekipi i SPB-së së Tetovës.

Ndryshe, janë gjetur 7 arka druri me 21 copë raketa për minahedhës dore RPG – prodhim kinez, 5 mina trombloni, 8 mina kumulative M-57 për minahedhës dore – prodhim jugosllav dhe 17mbushje për mina, 2 mina anti-tank, metalike dhe me detonatorë – prodhim shqiptar, bomba kashikarë, 11 kuti me plumba. Shumica e municionit të gjetur ishte përfshirë nga korrozioni, por ishte ende i përdorshëm.

Policia po heton se kush e ka bërë këtë furnizim të armatimit në rajonin e Tetovës.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *