Home / Sport / Formula 1, Jenson Button fiton ne Montreal

Formula 1, Jenson Button fiton ne Montreal

Britaniku përfitoi nga nje gabim i Vettel ne xhiron e fundit. Pas shtate garash, Sebastian Vettel kryeson me 161 pike.

Britaniku Jenson Button (McLaren) fitoi Grand Prix Kanada ne cirkuitin e Montreal duke befasuar ne xhiron e fundit kampionin e botes ne fuqi, gjermanin Sebastian Vettel (Red Bull).

Vendi i trete per australianin Mark Webber (Red Bull). Michael Schumacher (Mercedes) u rendit ne vendin e katert.

Lewis Hamilton (McLaren) dhe Fernando Alonso (Ferrari) dolen nga gara. Gara u nderpre ne xhiron e 25-te per shkak te shiut te dendur dhe u rinisi pas thuajse dy oresh.

Pas shtate garash, Sebastian Vettel kryeson me 161 pike, 60 me shume se Button i vendit te dyte, 101, Mark Webber 94 pike, etj.

Per kontstruktore, Red Bull kryesone me 255 pike, i ndjekur nga McLaren me 186 pike, Ferrari 101 pike, etj.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *