Home / Lajme / Maqedoni / Ivanov organizon pritje për 10 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Ivanov organizon pritje për 10 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

19 qershor-Pritja do të organizohet edhe për nder të pjesëmarrësve në konferencën që po mbahet këto ditë me temën “Marrëveshja e Ohrit: drejt anëtarësimit të Maqedonisë në BE dhe NATO”.

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov do të organizojë pritje me rastin e 10 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit. Pritja do të organizohet edhe për nder të pjesëmarrësve në konferencën që po mbahet këto ditë me temën “Marrëveshja e Ohrit: drejt anëtarësimit të Maqedonisë në BE dhe NATO”.

Marrëveshja e Ohrit u nënshkrua më 13 gusht 2001 midis përfaqësuesve të forcave më të mëdha politike të asaj kohe LSDM, VMRO-DPMNE, PPD dhe PDSH, por edhe me koordinimin e ish-UÇK-së si dhe ndërmjetësimin e SHBA-ve dhe BE-së.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *