Home / Lajme / Maqedoni / Eurointegrimet dhe bashkëpunimi bilateral në fokusin e takimit Poposki – Jandrokoviq

Eurointegrimet dhe bashkëpunimi bilateral në fokusin e takimit Poposki – Jandrokoviq

29 gusht-Para takimit me Jandronoviqin, Poposki, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Kroaci do të pranohet nga presidenti Ivo Josipoviq. Krahas bisedimeve për përparim veçanërisht të bashkëpunimit ekonomik dhe shqyrtimit të mundësisë për pjesëmarrje të përbashkët të tregjet e treta, pritet edhe jë vërtetim i përkrahjes nga pala kroate për eurointegrimet maqedonase.

Lidhjet bilaterale dhe bashkëpunimi në kuadër të integrimeve evropiane dhe euroatlantike, do të jenë tema kyçe të takimit të sotëm tet-a-tet midis ministrit të Punëve të Jashtme Nikolla Poposkit dhe kolegut të tij kroat, ministrit të Punëve të Jashtme dhe integrime evropiane Gordan Jandrokoviq.

Dy ministrat do të bisedojnë edhe për bashkëpunimin në organizatat rajonale dhe multilaterale dhe asociacione.

Para takimit me Jandronoviqin, Poposki, i cili qëndron për vizitë zyrtare në Kroaci do të pranohet nga presidenti Ivo Josipoviq. Krahas bisedimeve për përparim veçanërisht të bashkëpunimit ekonomik dhe shqyrtimit të mundësisë për pjesëmarrje të përbashkët të tregjet e treta, pritet edhe jë vërtetim i përkrahjes nga pala kroate për eurointegrimet maqedonase.

Shefi i diplomacisë pasdite do të takohet me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Bujqësisë, Peshkatarisë dhe Zhvillimit rural Petar Çobanoviq, si dhe me kryetarin e Komisionit për politikë të jashtme në Saborin kroat Franko Matushiq.

Kroacia është vendi i parë që e viziton Poposki pas emërimit të tij në funksionin ministër i Punëve të Jashtme.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *