Home / Lajme / Maqedoni / Georgievski: Maqedonasit për dhjetë vite do të jenë pakicë

Georgievski: Maqedonasit për dhjetë vite do të jenë pakicë

20 gusht-“Përqindja e të lindurve dhe e nxënësve që regjistrohen në klasën e parë tregojnë se populli maqedonas në dhjetë vitet e ardhshme do ta humb shumicën relative në Maqedoni. Marrëveshja e Ohrit, në aspektin e mbrojtjes së të drejtave të maqedonasve – të cilët sipas të gjitha gjasave pas një dekade do të jenë pakicë – mendoj se paraqet një dokument shumë vizionarë”, ka thënë ai për të përditshmen “Utrinski Vesnik”.

Në dhjetë vitet e ardhshme, maqedonasit do të jenë pakicë, ka thënë ish-kryeministri i Maqedonisë. Analizën e tij Ljubco Georievski e bazon në të dhënat statistikore të cilat tregojnë se nataliteti i maqedonasve gjithnjë e më shumë po zvogëlohet.

“Përqindja e të lindurve dhe e nxënësve që regjistrohen në klasën e parë tregojnë se populli maqedonas në dhjetë vitet e ardhshme do ta humb shumicën relative në Maqedoni. Marrëveshja e Ohrit, në aspektin e mbrojtjes së të drejtave të maqedonasve – të cilët sipas të gjitha gjasave pas një dekade do të jenë pakicë – mendoj se paraqet një dokument shumë vizionarë”, ka thënë ai për të përditshmen “Utrinski Vesnik”.

Mospraninë e tij në shënimin e përvjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, Georgievski e ka arsyetuar me pohimin “se është ftuar vonë”.

“Organizatorët e këtij manifestimi është dashur më herët ta dërgojnë ftesën, jo dy ditë para mbajtjes. Sidoqoftë, në rast se do të isha këtu do të merrja pjesë, sepse Marrëveshja e Ohrit është dokument vizionarë për maqedonasit

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *