Home / Lajme / Maqedoni / Telenovelat turke që shfaqen në Ballkan me profit mbi 50 miliardë dollarë

Telenovelat turke që shfaqen në Ballkan me profit mbi 50 miliardë dollarë

11 gusht-
“Telenovelat janë mundësi e madhe komerciale për Turqinë. Kjo është diçka e re për publikun, i cili ishte i mësuar të shohë vetëm seriale amerikane dhe latino-amerikane”, thotë Izet Pintu nga Global exhënsi

Telenovelat turke shfaqen në shumë shtete ballkanike dhe në Lindjen e Afërt me çka industria filmike e Turqisë ka të ardhura prej mbi 50 milionë dollarë.

Në shtetet e huaja në dhjetë vitet e kaluara janë shitur 65 seriale televizive turke, publikojnë mediat lokale.

“Telenovelat janë mundësi e madhe komerciale për Turqinë. Kjo është diçka e re për publikun, i cili ishte i mësuar të shohë vetëm seriale amerikane dhe latino-amerikane”, thotë Izet Pintu nga Global exhënsi.

Serialet televizive shkaktuan edhe kritika nga ana e turqëve konservativë për shkak të “skenave jomorale” në të cilat aktorët shpesh paraqiten pa shumë veshje, në skena dashurie dhe propagojnë marrëdhënie jashtë martesore

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *