Home / Lajme / Maqedoni / Berisha muajin e ardhshëm vizitë në Maqedoni

Berisha muajin e ardhshëm vizitë në Maqedoni

30 shtator-Bashkëpunimi midis dy vendeve në fusha të ndryshme, përshpejtimi i procesit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të të dyja vendeve, integrimet evroatlantike, implementimi i Marrëveshjes së Ohrit dhe çështjet shqiptare do të jenë temat kryesore të agjendës së kryeministrit Berisha.

Kryeministri shqiptar Sali Berisha nga muaji i ardhshëm do të mbërrijë për vizitë në zyrtare në Maqedoni.

Vizita u konfirmua ditë më parë nga ambasadori i Shqipërisë në Shkup, i cili theksoi se nga fundi i muajit të ardhshëm kryeministri Berisha do të qëndrojë në Shkup.

Bashkëpunimi midis dy vendeve në fusha të ndryshme, përshpejtimi i procesit të lëvizjes së lirë të qytetarëve të të dyja vendeve, integrimet evroatlantike, implementimi i Marrëveshjes së Ohrit dhe çështjet shqiptare do të jenë temat kryesore të agjendës së kryeministrit Berisha.

Berisha do të realizojë këtë vizitë me ftesë të homologut të tij maqedonas Nikolla Gruevski.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *