Home / Lajme / Maqedoni / Wikileaks: Takimi i parë i Thaçit me Riker

Wikileaks: Takimi i parë i Thaçit me Riker

2 shtator-Lidhur me kthimin në Parlament dhe ndërprerjen e bojkotit të asaj periudhe, janë zbardhur detaje për qëndrimet e kreut të PDSH-së dhe ambasadorit Riker.

“Ambasadori amerikan Riker e inkurajoi atë për t’i dhënë fund bojkotit të tij. Thaçi u përgjigj: se partia e tij do t’i japë fund bojkotit të Parlamentit, kur Parlamenti të ketë rënë dakord me njohjen e pavarësinë e Kosovës.

Në një nga kabllogramet e Wikileaks publikohet takimi i parë i ambasadorit amerikan Filip Riker në 3 tetor 2008 me kreun e PDSH-së, Menduh Thaçi për zhvillimet në Maqedoni.

Mbyllja e rasteve të Hagës, kthimi i PDSH-së në Parlament dhe dialogu politik janë temat që janë publikuar në takimin mes Thaçit dhe Riker.

Një nga pasuset e fundit komentuese të këtij raporti të ambasadës të hartuar më 9 shtator, thuhet se Thaçi ishte hapur dhe i përgjegjshëm gjatë gjithë takimit dhe u shfaq i “etur” për të ndërtuar një marrëdhënie pozitive me Ambasadorin Riker.

Thaçi i tha ambasadorit Riker në takimin e tyre të parë më 3 tetor se hapja e rasteve të Hagës nënkupton fajin e shqiptarë dhe se ky kthim gjykimi është duke u përpjekur të fajsojë shqiptarët, kështu që mund të krijojë probleme të mëdha në Maqedoni.

“Thaçi beson se zgjidhja më e mirë është për zbatimin e ligjit mbi amnistinë që të debatohet dhe të votohet në Parlamenti. Ambasadori theksoi se rastet duhet të t’i zgjidhen në mënyrë të drejtë dhe transparente me pjesëmarrjen e të gjitha palëve”, thekson raporti.

Kreu i PDSH-së ka informuar ambasadorin edhe lidhur me një takim liderësh të 2 tetorit të 2008.

Thaçi njoftoi se takimi i 2 tetorit të katër udhëheqësve të partive politike kryesore ishte një cirk, dhe se drejtuesit e partisë tjetër (përveç tij, sigurisht) shfaqen të plotë “mungesën e pjekurisë dhe të përgjegjësisë” për të ardhmen të vendit. Pa dhënë hollësi, Thaçi tha se veprimet e Kryeministrit në takim ishin qesharake. Thaçi ka përforcuar mbështetjen e tij për anëtarësim në NATO, duke theksuar se pranimi është kritike për ne shqiptarët dhe të ardhmen tonë në Maqedoni, dhe insistoi se udhëheqësit e tjerë duhet të lënë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre për të zgjidhur çështjen e emrit menjëherë”, thekson kabllogrami.

Lidhur me kthimin në Parlament dhe ndërprerjen e bojkotit të asaj periudhe, janë zbardhur detaje për qëndrimet e kreut të PDSH-së dhe ambasadorit Riker.

“Ambasadori amerikan Riker e inkurajoi atë për t’i dhënë fund bojkotit të tij. Thaçi u përgjigj: se partia e tij do t’i japë fund bojkotit të Parlamentit, kur Parlamenti të ketë rënë dakord me njohjen e pavarësinë e Kosovës. Ai shtoi se si udhëheqës i një partie opozitare, ai është me zërin e ‘të pakënaqurve’ dhe se partia e tij ishte vënë nën presion pozitiv mbi qeverinë për të zgjidhur shumë çështje të rëndësishme, duke përfshirë edhe njohjen e Kosovës, çështjen e emrit, dhe rastet e Tribunalit të Hagës”, nënvizohet në kabllogramin e ambasadës amerikane në Shkup të periudhës së shtatorit të vitit 2008. (INA)

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *