Home / Lajme / Botë / Bananet mbrojnë stomakun

Bananet mbrojnë stomakun

19 tetor-Në qoftë se vuani nga tensioni i lartë, duhet të mendoni gjithmonë për frytin tropikal të bananes. Dielli është ai që ngre tensionin, ndërsa bananja bën të kundërtën e tij.
Studimet kanë treguar se bananja është një frutë shumë e pasur me kalium, dhe si e tillë ajo ndihmon në uljen e rrezikut të hemorragjisë cerebrale.

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut si dhe ndihmojnë kundër diarresë.

Në qoftë se vuani nga tensioni i lartë, duhet të mendoni gjithmonë për frytin tropikal të bananes. Dielli është ai që ngre tensionin, ndërsa bananja bën të kundërtën e tij.
Studimet kanë treguar se bananja është një frutë shumë e pasur me kalium, dhe si e tillë ajo ndihmon në uljen e rrezikut të hemorragjisë cerebrale.

Bananja është burim kaliumi, një frut i tillë ka 396 miligramë ose 11 për qind të mineraleve të nevojshme të një dite.

“Dy deri tre banane në ditë janë optimale”, porosisin specialistët.
Nëpërmjet këtij fruti behet ulja e ndjeshme kundër aciditetit të lartë në stomak.
Bananja mbron stomakun, pasi arrin të llokojë bakteret që mund të jenë aktive në të.

Bananet kane keto efekte:
-Ulin tensionin e lartë
-Janë kundër diarresë.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *