Home / Lajme / Maqedoni / Karakaçanov: Shkupi u frikësua nga përqindja e shqiptarëve shteti artificial po shuhet .

Karakaçanov: Shkupi u frikësua nga përqindja e shqiptarëve shteti artificial po shuhet .

13 tetor-Siç transmetojnë mediat bullgare, Karakaçnov pohon se frika e Shkupit nga karta etnike e cila do të përfitohej me regjistrimin, është dëshmi e një dominimi të nacionalizmit maqedonas. „Është ashiqare frika e Shkupit se i vogël është numri i ‘maqedonasve antik’”, ka thënë politikani bullgar Karakaçanov

Ndërprerja e procesit të regjistrimit në Maqedoni dëshmon se shtetësia artificiale po shuhet.
„Ky akt në fakt shpreh pafuqinë e shtetit ta mbulojë rritjen e numrit të popullsisë që nuk fshehin vetëdijën bullgare si dhe rritjen e numrit të shqiptarëve në Maqedoni”, ka thënë politikani kontrovers Krasimir Karakaçanov, njëherësh kryetar i partisë nacionaliste bullgare VMRO-BND.Siç transmetojnë mediat bullgare, Karakaçnov pohon se frika e Shkupit nga karta etnike e cila do të përfitohej me regjistrimin, është dëshmi e një dominimi të nacionalizmit maqedonas. „Është ashiqare frika e Shkupit se i vogël është numri i ‘maqedonasve antik’”, ka thënë politikani bullgar Karakaçanov

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *