Home / Lajme / Maqedoni / Muhamed Jusuf Memedi.Hafëz në moshën 11 vjeçare

Muhamed Jusuf Memedi.Hafëz në moshën 11 vjeçare

24 tetor-Në ceremoninë e djeshme ishin prezent:Imami I Xhamisë së Zagrebit Azis Alili, shqiptar nga Kumanova, Ardit Hoxhëllëku mufti i Tepelenës, kryeimami i Lipjanit Burim Arifi me stafin e tij, Ragmi Destani kryeimam i Luginës së Preshevës, kurse ka patur edhe përfaqësues nga Bashëksia Islame e Maqedonisë dhe e Tetovës, si dhe drejtori i Medresës Isa Beu, Ibrahim Idrizi.

Dje në xhaminë e Pashës, u promovua hafëzi I ri Muhamed Jusuf Memedi, 11 vjecar nga Tetova. Leximi I kuranit për të riun tetovar ka zgjatur prej 12 qershori I vitit 2009 e deri më 13 tetor të këtij viti apo aftësimi ka zgjatur gjthsej 27 muaj.

E vecanta e këtij promovimi ka qenë se Hivzin hafëzi i ri Muhamed Jusuf Memedi e ka kryer tek Molla Mahmudi. Ky është antari i katërt i kësaj familje me këtë titull dhe që ka kryer Hivzin tek Mulla Mahmudi, ndëra edhe prindërit dhe të parët e tij e kanë kryer këtë shkollim fetar .

Në ceremoninë e djeshme ishin prezent:Imami I Xhamisë së Zagrebit Azis Alili, shqiptar nga Kumanova, Ardit Hoxhëllëku mufti i Tepelenës, kryeimami i Lipjanit Burim Arifi me stafin e tij, Ragmi Destani kryeimam i Luginës së Preshevës, kurse ka patur edhe përfaqësues nga Bashëksia Islame e Maqedonisë dhe e Tetovës, si dhe drejtori i Medresës Isa Beu, Ibrahim Idrizi.

Për të pranishmit më pas u shtrua edhe një drekë solemne në restoran Arra.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *