Home / Lajme / Maqedoni / Arrestohen dhe lirohen aktivistët të Iliricum Libertasit

Arrestohen dhe lirohen aktivistët të Iliricum Libertasit

28 nëntor-Policia ka ndalur në gjysëm aktivitetin e ka shoqëruar në stacionin policor katër aktivistët e kësaj shoqate në mesin e tyre edhe kryetarin Valon Kurtishi

Arrestohen katër aktivistë të shoqatës për mbrojtjen, afirmimin e identitetit kombëtar Ilirikum Liberatas në hyrje të Tetovës. Ata janë arrestuar duke vizatuar grafite me përmabajtje kombëtare edhe atë hartën e Shqipërisë Etnike.
Policia ka ndalur në gjysëm aktivitetin e ka shoqëruar në stacionin policor katër aktivistët e kësaj shoqate në mesin e tyre edhe kryetarin Valon Kurtishi.

Ndërkohë pas bisedës informative në stacionin policor diku në orët pas ditës të njejtit janë liruar, ndërsa do të inicohen edhe kundërvajtje kundër tyre.

Policia e Tetovës ka bërë të ditur se veprimet e këtilla janë antiligjore dhe shkrimi I grafiteve është në kundërshtim me ligjin për pastërti publike.Kjo nuk eshte hera qe keta aktiviste te arrestohen nga ana e policise. Tv KOHA.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *