Home / Sport / Blatter: Nuk ka racizëm në futboll

Blatter: Nuk ka racizëm në futboll

Federatat e futbollit janë duke hetuar tanimë në lidhje me dy incidente ku lojtarët janë akuzuar se kanë fyer në mënyrë raciale kundërshtarët në fushë. John Terry nga skuadra e Çelsit dhe Luis Suarez nga Liverpuli janë duke pritur vendimin e federatës pas hetimeve të kryera ndaj tyre pas akuzave të bëra nga Anton Ferdinand dhe Patrice Evra.

Presidenti i FIFA-s Sepp Blatter deklaroi se në futboll nuk ka razicëm dhe se lojtarët e përfshirë në incidente duhet ti shtrëngojnë duart njërit-tjetrit. Federatat e futbollit janë duke hetuar tanimë në lidhje me dy incidente ku lojtarët janë akuzuar se kanë fyer në mënyrë raciale kundërshtarët në fushë. John Terry nga skuadra e Çelsit dhe Luis Suarez nga Liverpuli janë duke pritur vendimin e federatës pas hetimeve të kryera ndaj tyre pas akuzave të bëra nga Anton Ferdinand dhe Patrice Evra. I pyetur nga CNN nëse shikon racizëm në futboll Blatter tha se “nuk ka racizëm. Mund të ketë mbase një lojtar kundër një tjetri duke shprehur një fjalë apo një xhest jo të përshtatshëm”.

Gjithashtu lexo

Ylli i Shkëndijës: Nuk kemi çfarë të humbasim ndaj Milanit

Ardian Cuculi ka thënë se Shkëndija do të tentojë të bëjë lojën e saj dhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *