Home / Lajme / Botë / Jastëku i vjetër 77 mijë vjet

Jastëku i vjetër 77 mijë vjet

11 dhjetor-Siç transmeton agjencia NOA zbulimin e përshkruar në “Science”, krijimi i këtij jastëku është bërë 50 mijë vjet përpara se njerëzit të fillonin të mendonin për dhomën e tyre të gjumit.

Jastëku më i vjetër në botë është krijuar në Afrikë para 77 mijë vjetëve dhe ai ishte një jastëk higjenik, i punuar nga gjethet që me aromën e tyre largonin mushkonjat.

Këtë fakt e zbuluan disa arkeologë në një shpellë në Sibudu, në Afrikën e Jugut.

Siç transmeton agjencia NOA zbulimin e përshkruar në “Science”, krijimi i këtij jastëku është bërë 50 mijë vjet përpara se njerëzit të fillonin të mendonin për dhomën e tyre të gjumit.

E njëjta shtresë shërbente edhe si tapetë

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *