Home / Lajme / Rajon / Lirohet Haradinaj

Lirohet Haradinaj

11 dhjetor-Gjatë qëndrimit të tij në Kosovë ai nuk do të ket të drejtë të marrë pjesë në asnjë aktivitet politik e as të bëj deklarata publike.
Tribunali a konstatuar se lirimi i përkohshëm i Haradinajt nuk paraqet rrezik për dëshmitarët që kanë të bëjnë me rastin e tij.

Ramush Haradinaj është liruar nga paraburgimi për festat e fundvitit nga tribunali i Hagës.
Ai do të kthehet në Kosovë nga 17 dhjetori dhe do të qëndroi deri më 14 janar.
Gjatë qëndrimit të tij në Kosovë ai nuk do të ket të drejtë të marrë pjesë në asnjë aktivitet politik e as të bëj deklarata publike.
Tribunali a konstatuar se lirimi i përkohshëm i Haradinajt nuk paraqet rrezik për dëshmitarët që kanë të bëjnë me rastin e tij.
Megjithatë ai nuk do të mund të lëvizë jashtë Prishtinës dhe duhet të lajmërohet te policia e EULEX-it çdo të dytën ditë.
Ndërkaq, tribunali i Hagës ka refuzuar kërkesën për lirim të përkohshëm të Lah Ibrahimajt, i cili po vuan dënimin për krime lufte në Hagë.

Gjithashtu lexo

Vdes ish-kryeministri Bajram Rexhepi – (VIDEO)

Ish- kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi ka ndërruar jetë pas një sëmundje për të cilën …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *