Home / Lajme / Botë / Gjithsej 19.294 viktima në tërmetin dhe cunamin në Japoni

Gjithsej 19.294 viktima në tërmetin dhe cunamin në Japoni

11 janar-Mbarë rajonin e goditur janë konfirmuar 15.844 viktima, kumtoi policia, ndërsa plotësisht duhet të konfimrohet fati i 3.450 personave të cilët e humbën jetën nga cunami dhe për të cilët trupa edhe më tej hetohet.

Dhjetë muaj pas tërmetit të fuqishëm dhe valëve cunami të cilat e goditën Japoninë është konfirmuar se në këtë katastrofë natyrore jetën e kanë humbur 19.294 persona.

Mbarë rajonin e goditur janë konfirmuar 15.844 viktima, kumtoi policia, ndërsa plotësisht duhet të konfimrohet fati i 3.450 personave të cilët e humbën jetën nga cunami dhe për të cilët trupa edhe më tej hetohet.

Menjëherë pas tërmetit të 11 marsit pasonte cunami, i cili e goditi bregun perëndimor-lindor të Japonisë, shkatërroi qytetet bregdetare, si dhe gjithashtu e dëmtoi edhe sistemin ftohës të centralit bërthamor “Fukushima-1”.

Në reaktorët e bërthamores erdhi deri te shkrirja e bërthamës dhe radiacionit, për shkak të cilave ende bëhen përpjekje të mëdha për stabilizim të centralit bërthamor

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *