Home / Lajme / Maqedoni / QMK me rekomandim dhe apel për shoferët

QMK me rekomandim dhe apel për shoferët

14 janar-“U bejme thirrje te gjithe qytetareve,sidomos atyre qe jetojne rreth viseve malore respektivisht te Malsise se Karadakut,Malsise se Tetoves,Malsisie se Velesit dhe qendrave te skijimit.ne raste se verejne cfardo shenje rreziku te lajmerohen ne numrin pa pagese te Qendres per Menaxhim me Kriza 195, numer ky i vene ne dispozicion te qytetareve 24 ore me qellim reagimin e menjehershem te organeve kompetente per menaxhimin e situates” thuhet në apelin e Qendrës për menaxhim me kriza

“Sipas Insitutit Hidrometeorologjik Republikan,parashikimi i motit per gjate nates se sotme dhe neser parashikohet se do te kete rreshje bore.Nen ndikimin e masave te ftohta ajrore nga rajoni Europian.Nga e diela do te na shoqeroj nje mot i ftohte,me rreshje lokale te bores.Ne oret e para te mengjesit temperature do te ulen deri ne -19,kurse temperature ditore ne shumicen e vendeve do te shenojne nen zero.Era do te fryj e lehte,e shoqeruar me furi veriore teb kohe pas kohshme, thuhet në apelin e Qendrës për menaxhim me kriza.

Ju infromojme qe me kete parshikim te motit nga Qendra per Menaxhimit me Kriza,jane te paralajmeruar te gjitha subjektet qe jane pjese e sistemit per menaxhimin me krizat me qellim reagimi ne kohe ne raste te ngjarjeve te caktuara(ne rruge me kthesa,aksidente rrugore,terrene te papershtatshme etj)si pasoje e rreshjeve te bores dhe kohes se ftohte.

U rekomandojme qytetareve qe keto dite tu shmangen levizjeve neper viset malore dhe te vozisin me kujdes,posacerisht ne keta drejtim;,neper gryka, ne kthesat malore ku ka edhe rreshqitje te vogla te shkembinjve, thuhet në apelin e Qendrës për menaxhim me kriza.

“U bejme thirrje te gjithe qytetareve,sidomos atyre qe jetojne rreth viseve malore respektivisht te Malsise se Karadakut,Malsise se Tetoves,Malsisie se Velesit dhe qendrave te skijimit.ne raste se verejne cfardo shenje rreziku te lajmerohen ne numrin pa pagese te Qendres per Menaxhim me Kriza 195, numer ky i vene ne dispozicion te qytetareve 24 ore me qellim reagimin e menjehershem te organeve kompetente per menaxhimin e situates” thuhet në apelin e Qendrës për menaxhim me kriza.

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *