Home / Sport / IFFHS: Premier League zgjidhet liga më e fortë e botës, liga shqiptare e 40

IFFHS: Premier League zgjidhet liga më e fortë e botës, liga shqiptare e 40

Instituti për histori dhe statistika në futboll ka zgjedhur Premier Leaguen si ligën më të fortë në botë.

Vitin e kaluar këtë epitet e kisha marrë liga spanjolle e cila tani renditet e dyta.

Ja edhe lista e top 10:
1.Anglia me 12.619,0 pikë
2.Spanja me 12.314,0 pikë
3.Italia me 11.513,0 pikë
4.Gjermania me 10.115,0 pikë
5.Franca me 9.645,5 pikë
6.Holanda me 8.039,0 pikë
7.Portugalia me 7.703,5 pikë
8.Belgjika me 6.776,5 pikë
9.Greqia me 6.775,0 pikë
10.Turqia me 6.774,5 pikë

Kurse Superliga shqiptare u renditë e 40 me 2.609,0 pikë ndërsa lista mbyllet me ligën e Luksemburgut.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *