Home / Lajme / Botë / Pesëmbëdhjetë kryengritës kurdë dhe dy ushtarë turq të vrarë në përleshjen në Turqinë Juglindore

Pesëmbëdhjetë kryengritës kurdë dhe dy ushtarë turq të vrarë në përleshjen në Turqinë Juglindore

14 shkurt-Mediat turke mbrëmë kumtuan se në operacionin e forcave turke të sigurisë kundër separatistëve kurdë janë vrarë dy ushtarë turq dhe dhjetë kryengritës. Në operacionin forcat turke të sigurisë kanë përdorur helikopterë ushtarakë.

Pesëmbëdhjetë kryengritës kurd dhe dy ushtarë turq u vranë në përleshje mes forcave turke të sigurisë dhe separatistë nga Partia Punëtore Kurde (PKK) në qarkun Sharnak, Turqia Juglindore.

Përleshja ka ndodhur në rajonin malor në Sharnak mbrëmë.

Mediat turke mbrëmë kumtuan se në operacionin e forcave turke të sigurisë kundër separatistëve kurdë janë vrarë dy ushtarë turq dhe dhjetë kryengritës. Në operacionin forcat turke të sigurisë kanë përdorur helikopterë ushtarakë.

Përleshja ka ndodhur para 13 vjetorit nga arrestimi i liderit kurd Abdula Oxhalan, më 15 shkurt

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *