Home / Lajme / Maqedoni / REKOMANDIM DHE APEL PER QYTETARET

REKOMANDIM DHE APEL PER QYTETARET

10 shkurt-Ne raste se verejne cfardo shenje rreziku te lajmerohen ne numrin pa pagese te Qendres per Menaxhim me Kriza 195, numer ky i vene ne dispozicion te qytetareve 24 ore me qellim reagimin e menjehershem te organeve kompetente per menaxhimin e situates

Sipas Insitutit Hidrometeorologjik Republikan,parashikimi i motit per gjate fundjaves dhe javes ne vijim, parashikohet se do te kete rreshje bore.Era do te fryj e shoqeruar me furi veriore të kohë pas kohshme dhe rreshje bore.

Ju infromojme qe me këtë parshikim te motit nga Qendra per Menaxhimit me Kriza,jane te paralajmeruar te gjitha subjektet qe jane pjese e sistemit per menaxhimin me krizat me qellim reagimi ne kohe ne raste te ngjarjeve te caktuara(ne rruge me kthesa,aksidente rrugore,terrene te papershtatshme etj)si pasoje e rreshjeve te bores dhe kohes se ftohte.U rekomandojme qytetareve qe keto dite tu shmangen levizjeve neper viset malore si dhe n;p;r qendrat rekreative , te vozisin me kujdes,posacerisht ne keta drejtimë,neper gryka, ne kthesat malore ku ka edhe rreshqitje te vogla te shkembinjve.

U bejme thirrje te gjithe qytetareve,sidomos atyre qe jetojne rreth viseve malore respektivisht te Malsise se Karadakut,Malsise se Tetoves,Malsisie se Velesit dhe qendrave te skijimit.
Ne raste se verejne cfardo shenje rreziku te lajmerohen ne numrin pa pagese te Qendres per Menaxhim me Kriza 195, numer ky i vene ne dispozicion te qytetareve 24 ore me qellim reagimin e menjehershem te organeve kompetente per menaxhimin e situates

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *