Home / Lajme / Maqedoni / Incidenti reagimet

Incidenti reagimet

8 mars-Nga RDK-ja kërkojnëqë partia shqiptare në qeveritë reflektoj pushtet dhe të vihet në mbrojtje të shqiptarëve sepse qenia shqiptare është e rrezikuar në aspekt të sigurisë. Nga kjo parti gjithashtu kërkojnë nga MPB-ja që të mos bëjë politikë me rastet, por maskat ti vendos në pranga.

BDI-ja ka thirurr për në ora 16 mbledhjen e jashtzakonshme të kryesisë qendrore të partisë pas incidentit të mbrëmshëm në të cilin persona të maskauar sulmuan nxënësit shqiptarë në autobusin numër 58 që shkon për në fshatin Çiflik.
Deputetët e PDSH-së kanë kërkuar ndërprerjen e seancës së sotme parlamentare dhe Kuvendi të debatoj për inicidentn e fundit ku persona të maskuar sulmuan nxënësit shqiptarë në autobus. Kërkesa nuk është pranuar nga kryetari i parlamentit me pretekstin se duhen informata shtesë për ngjarjen. Nesër pritet të debatoj Komiteti për marrdhënie midis bashkësive etnike.
Provokimet, fyerjet, vrasjet dhe rrahjet fizike të të rinjëve shqiptarë paraqesin atak ndaj bashkëjetesës së brishtë në Republikën e Maqedonisë, vlerësojnë nga partia e Osmanit.
“I bëjmë thirrje proviniencës proviniences politike maqedonase të tregohet më koshiente dhe të parandalon këto akte të dhunshme që burimin e kanë politikë, sepse këto akte kanë fuqinë e çështjes ‘të jetë apo të mos jetë Maqedonia si shtet stabil dhe demokratik’ “, deklaroi Izet Zeqiri, RDK.
Nga RDK-ja kërkojnëqë partia shqiptare në qeveritë reflektoj pushtet dhe të vihet në mbrojtje të shqiptarëve sepse qenia shqiptare është e rrezikuar në aspekt të sigurisë. Nga kjo parti gjithashtu kërkojnë nga MPB-ja që të mos bëjë politikë me rastet, por maskat ti vendos në pranga. Alsat-M

Gjithashtu lexo

Starnawski përsëri zhytet në Matkë

Zhytësi i famshëm speleologjik, Krzysztof Starnawski nga Polonia, së bashku me ekip të zhytësve vendas …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *