Home / Sport / F1, Sebastian Vetel fiton garën e Bahrein

F1, Sebastian Vetel fiton garën e Bahrein

Sebastian Vetel me Red Bull ka fituar Çmimin e Madh të Bahrein në Formula 1 pas një gare perfekte, të dominuar që nga fillimi dhe pa gabime, duke treguar se është kthyer përsëri në formën e tij më të mirë.

Piloti gjerman ka triumfuar në pistën e Sakhir që në nisje dhe më paska qenë perfekt si në pilotim i vetëm në krye, ashtu dhe në momentet kur është vënë në vështirësi nga Kimi Raikonen, surpriza më e këndshme e kësaj gare.

Finlandezi me Lotus arriti të ngjitej në shkallën e dytë të podiumit pas një strategjie perfekte, ndërsa ishte nisur i 11-ti, por ka përfituar nga fakti se kishte në dispozicion një komplet gomash të papërdorura më shumë, të ruajtura meqë nuk kishte bërë kualifikueset e treta një ditë më parë.

Makina tjetër Lotus, ajo e Romein Groszhan, u ngjit në vendin e tretë në podium, për të konfirmuar rritjen e kësaj skuadre që këtë sezon pritet të jetë më shpesh në majat e klasifikimit.

Mark Veber me Red Bull u rendit i katërti, pas një gare ku nuk tentoi asnjëherë të sulmonte për podium, ndërsa vendi i 5-të i shkoi Niko Rosberg me Mercedes. Megjithatë, ky i fundit ka tërhequr vëmendjen e drejtuesve të garës të cilët do të shqyrtojnë mënyrën se si ai i ka zënë rrugën fillimisht Luis Hemilton e më pas Fernando Alonsos gjatë pjesës së mesme të arës.

Një tjetër surprizë ishte renditja në vendin e 6-të për Pol Di Resta me Force India, ku skocezi shfrytëzoi një strategji perfekte prej vetëm dy ndalesash në bokse për t’u ngjitur sa më lart në renditje dhe për të marrë pikë të rëndësishme për ekipin.

Ferrari u desh të kënaqej me vendin e 7-të të Fernando Alonsos dhe të 9-tin e Felipe Masa, për herë të parë në zonën e pikëve në këtë sezon pas katër garash.

Mes tyre u rendit Luis Hemilton, të ciline tradhtuan përsëri mekanikët e MekLaren në bokse, dy herë radhazi, pasi nuk arrinin të montonin si duhej një nga gomat e mbrapme, duke i humbur shumë kohë. Më e keqe ishte situata e shokut të tij të skuadrës, Xhenson Baton, i cili pak xhiro para fundit u detyrua të tërhiqej pikërisht për shkak të një gome të shpuar, ndërsa në ato momente mbante vendin e 6-të.

I fundit në zonën e pikëve u rendit Mikael Shumaher, i cili e kishte nisur garën nga vendi i 22-të.

RENDITJA PËR PILOTË

53 Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)
49 Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)
48 Mark Veber (Red Bull-Reno)
43 Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)
43 Fernando Alonso (Ferrari)
35 Niko Rosberg (Mercedes)
34 Kimi Raikonen (Lotus-Reno)
23 Romein Groszhan (Lotus-Reno)
22 Serxho Perez (Sauber-Ferrari)
15 Pol di Resta (Force India-Mercedes)
14 Bruno Sena (Uilliams-Reno)
9 Kamui Kobajashi (Sauber-Ferrari)
4 Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)
4 Pastor Maldonado (Uilliams-Reno)
2 Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)
2 Mikael Shumaker (Mercedes)
2 Felipe Masa (Ferrari)
2 Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

RENDITJA PËR KONSTRUKTORË

101 Red Bull-Reno
92 MekLaren-Mercedes
57 Lotus-Reno
45 Ferrari
37 Mercedes
31 Sauber-Ferrari
18 Uilliams-Reno
17 Force India-Mercedes
6 Toro Roso-Ferrari.

Gjithashtu lexo

Osmani: Bëmë gabime në mbrojtje, do të ndryshojmë në lojën e ardhshme

Trajneri i Shkëndijës së Tetovës, Qatip Osmani nuk e ka përjetuar mirë humbjen nga Milani. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *