Home / Sport / Liverpool vetem fitorja e nxjerr nga kriza, Barca sot mund te shkoje – 1

Liverpool vetem fitorja e nxjerr nga kriza, Barca sot mund te shkoje – 1

“Te kuqte” ne 6 javet e fundit kane marre vetem 1 fitore dhe jane jashte cdo objektivi, ndersa katalanasit nese fitojne i afrohen shume rivaleve te Real Madrid.

Blackburn – Liverpool
Liverpool eshte ende nen nje krize te thelle ne Premeir League teksa eshte jashte cdo lloj objektivi per momentin. “Te kuqte” e Kenny Dalglish aktualisht jane te 8-et ne tabelen e klasifikimit me 43 pike. Ecuria ne 6 javet e fundit ka qene shume e dobet, me vetem 1 fitore dhe 1 barazim dhe me pas 4 humbje. Kjo skuader vetem ne javen e fundit eshte rikthyer tek rezultatet pozitive pas 3 humbjesh radhazi. Ne transferte sot me Blackburnin, Liverpool serish pritet qe ta kete te veshtire.
Vendasit rrezikojne renien nga Premier League, ndersa ne tre ndeshjet e fundit ka pesuar tre humbje radhazi. Ashtu sikurse edhe Liverpool, forma e tyre ne 6 javet e fundit ka qene shume e dobet. Ne ndeshjen e pare sezonale perballe njera-tjetres kane barazuar 1-1. Jane dy ekipe ne krize, qe sot do te kerkojne shpetimin.
Formacioni i mundshem:
Blackburn: Robinson, Givet, Hanley, Dann, Lowe, Olsson, Dunn, N’Zonzi, Pedersen, Hoilett, Yakubu
Liverpool: Doni, Enrique, Skrtel, Agger, Flanagan, Bellamy, Spearing, Gerrard, Downing, Suárez, Carroll

Spanje, La Liga
Osasuna – Espanyol
Osasuna me gjithe ecurine e mire qe ka bere gjate ketij sezoni, ne dy ndeshjet e fundit ka pesuar 2 humbje radhazi. Ne javen e fundit ka humbur me nje rezultat te thelle 6-0 ndaj Rayo Vallecano ne transferte. Per momentin Osasuna eshte e 6-ta ne tabelen e klasifikimit me 43 pike, ende ne kohe per te rikuperuar piket e lena dhe per te qene pjese e Kupave te Europes. Sot ndesh nje rivale direkte ne shtepi si Espanyol.
Miqte edhe pse jane te 9-et ne tabelen e klasifikimit kane vetem 1 pike me pak se Osasuna e vendit te 6-te. Ecuria e kesaj skuadre ne 6 javet e fundit ka qene pergjithesisht pozitive. Me vetem 1 humbje, dhe me pas 2 fitore dhe 3 barazime Espanyol po ecen mire. Kjo ndeshje eshte decizive per kete skuader, dhe vetem fitorja do t’i jepte mundesine qe te arrinte nje pozicion me te mire.
Formacioni i mundshem:
Osasuna: Andrés, Damiá, Flaño, Roversio, Bertrán, Puñal, Timor, Lamah, García, Cejudo, Nino
Espanyol: Casilla, Dídac, Moreno, Amat, López, Forlín, Gomez, Coutinho, Verdú, García, Uche

Real Sociedad – Betis
Real Sociedad dhe Betis kane patur nje ndeshje shume te forte ne fazen e pare te La Liga, e cila ka perfunduar me fitoren 3-2 te Real Sociedad. Ka qene nder ndeshjet me te bukura qe kane zhvilluar keto dy skuadra, ndaj edhe ne takimin e sotem pritet e njejta gje. Vendasit e Real Sociedad pas nje serie humbjesh, plot 3 te tilla, ne dy javet e fundit jane rikthyer tek rezultatet pozitive. Ka mundur qe te marre 1 fitore dhe 1 barazim, cka e ka mbajtur larg fundit te tabelen se klasifikimit. Per momentin eshte e 15-ta ne tabele me 37 pike. Ndeshet me nje rivale direkte si Betis, te cilen e ka mundur ne takimin e pare te sezonit, por duhet qe ta munde serish.
Betis nga ana tjeter eshte e 13-ta ne tabelen e klasifikimit dhe ka 38 pike, 1 me shume sesa Real Sociedad. Betis duket ne nje forme shume te mire per momentin, teksa ne dy javet e fundit ka marre 2 fitore radhazi. Ka mundur Villarreal dhe Malaga ne dy javet e fundit. Edhe sot ka mundesi te shumta te arrije nje fitore, por Real Sociedad ka shume nevoje per pike.
Formacioni i mundshem:
Real Sociedad: Zubikarai, Cadamuro, Ansotegi, Demidov, Estrada, Elustondo, Illarramendi, Vela, Zurutuza, Prieto, Agirretxe
Betis: Fabricio, Nacho, Paulao, Dorado, Nelson, Pereira, Cañas, Beñat, Montero, Cruz, Castro

Barcelona – Getafe
Barcelona po kalon nje forme te pabesueshme per momentin ne kampionat, ku ne 6 javet e fundit ka marre 6 fitore radhazi. Eshte afruar shume ndaj kryesuesve te Real Madrid, duke shkurtuar diferencen nga 10 pike ne 4 pike. Ne ndeshjen e sotme eshte favorite absolute dhe pritet qe te marre nje tjeter 3-pikesh. Barcelona eshte e 2-ta ne tabele me 75 pike, dhe ne ndeshjen e fundit te zhvilluar ka fituar 4-1 ne transferte ndaj Zaragozas. Ndaj Getafes sigurisht pritet qe ta kete te veshtire, pasi jane nje skuader qe kane arritur shume rezultate te mira ne javet e fundit.
Getafe per momentin eshte e 10-ta ne tabelen e klasifikimit dhe ka 42 pike. Eshte nje nder ekipet me ecurine me te mire ne 6 javet e fundit pas Real Madridit dhe Barcelones. Ne 6 javet e fundit ka marre 4 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje. Ne javen e fundit ka fituar paster 2-0 ndaj Gijonit ne shtepi. Shume interesant eshte fakti qe ne ndeshjen e pare te sezonit Getafe ka qene e vetmja skuader qe ka mundur 1-0 skuadren e Barcelones.
Formacioni i mundshem:
Barcelona: Valdés, Adriano, Puyol, Mascherano, Montoya, Iniesta, Busquets, Xavi, Cuenca, Messi, Sánchez
Getafe: Moyá, Masilela, Alexis, Díaz, Valera, Lacen, Míchel, Casquero, Gavilán, Castro, Miku

France, FA Cup
Ajaccio – Lyon
Ajaccio dhe Lyon jane dy ekipe te kunderta ne tabelen e klasifikimit, ku njera lufton ne vendet e fundit per mbijetese, ndersa Lyon po lufton per te rifituar pozicione, teksa eshte e 4-ta per momentin. Vendasit nuk e kane te perqendruar te gjithe vemendjen e tyre ne kupe, pasi rrezikojne shume ne tabelen e klasifikimit qe te bien nga kategoria. Ajaccio ne 6 ndeshjet e fundit ka patur pergjithesisht rezultate pozitive, me 4 fitore dhe 2 humbje. Ne javen e fundit ka fituar 1-0 ndaj Rouen, nderkohe qe sot ka nje kundershtar shume te veshtire.
Lyon pasi ka patur nje ngjitje te ndjeshme ne kampionat duke marre pozicionin e 4-t, sot do te kete me sa duket nje ndeshje te lehte. Ne 6 javet e fundit ka marre 5 fitore dhe vetem 1 barazim. Ne javen e fundit ka mundur ekipin e Auxerre me rezultatin 2-1. Sot Lyon eshte favorite per ta fituar sfiden deh per te shkuar ne turin tjeter te kupes ne France.
Formacioni i mundshem:
Ajacio: Rastello, Rachidi, Romey, Filippi, Bocognano, Colinet, Dufau, Poggi, Seymand, Colloredo, Verdier
Lyon: Réveillere, Lovren, Umtiti, Dabo, Gonalons, Fofana, Bastos, Lisandro, Källström, Gomis

Holande, Eredivisie
Excelsior – NEC Nijmegen
Excelsior do te luaje sot nje tjeter ndeshje shume te veshtire ku rrezikon qe te humbase. Perballe do te kete nje prej ekipeve qe ka patur ecurine me te mire ne 6 javet e fundit dhe qe vazhdon te qendroje Formacioni i mundshem:
Real Sociedad: Zubikarai, Cadamuro, Ansotegi, Demidov, Estrada, Elustondo, Illarramendi, Vela, Zurutuza, Prieto, Agirretxe
Betis: Fabricio, Nacho, Paulao, Dorado, Nelson, Pereira, Cañas, Beñat, Montero, Cruz, Castro

Barcelona – Getafe
Barcelona po kalon nje forme te pabesueshme per momentin ne kampionat, ku ne 6 javet e fundit ka marre 6 fitore radhazi. Eshte afruar shume ndaj kryesuesve te Real Madrid, duke shkurtuar diferencen nga 10 pike ne 4 pike. Ne ndeshjen e sotme eshte favorite absolute dhe pritet qe te marre nje tjeter 3-pikesh. Barcelona eshte e 2-ta ne tabele me 75 pike, dhe ne ndeshjen e fundit te zhvilluar ka fituar 4-1 ne transferte ndaj Zaragozas. Ndaj Getafes sigurisht pritet qe ta kete te veshtire, pasi jane nje skuader qe kane arritur shume rezultate te mira ne javet e fundit.
Getafe per momentin eshte e 10-ta ne tabelen e klasifikimit dhe ka 42 pike. Eshte nje nder ekipet me ecurine me te mire ne 6 javet e fundit pas Real Madridit dhe Barcelones. Ne 6 javet e fundit ka marre 4 fitore, 1 barazim dhe 1 humbje. Ne javen e fundit ka fituar paster 2-0 ndaj Gijonit ne shtepi. Shume interesant eshte fakti qe ne ndeshjen e pare te sezonit Getafe ka qene e vetmja skuader qe ka mundur 1-0 skuadren e Barcelones.
Formacioni i mundshem:
Barcelona: Valdés, Adriano, Puyol, Mascherano, Montoya, Iniesta, Busquets, Xavi, Cuenca, Messi, Sánchez
Getafe: Moyá, Masilela, Alexis, Díaz, Valera, Lacen, Míchel, Casquero, Gavilán, Castro, Miku

France, FA Cup
Ajaccio – Lyon
Ajaccio dhe Lyon jane dy ekipe te kunderta ne tabelen e klasifikimit, ku njera lufton ne vendet e fundit per mbijetese, ndersa Lyon po lufton per te rifituar pozicione, teksa eshte e 4-ta per momentin. Vendasit nuk e kane te perqendruar te gjithe vemendjen e tyre ne kupe, pasi rrezikojne shume ne tabelen e klasifikimit qe te bien nga kategoria. Ajaccio ne 6 ndeshjet e fundit ka patur pergjithesisht rezultate pozitive, me 4 fitore dhe 2 humbje. Ne javen e fundit ka fituar 1-0 ndaj Rouen, nderkohe qe sot ka nje kundershtar shume te veshtire.
Lyon pasi ka patur nje ngjitje te ndjeshme ne kampionat duke marre pozicionin e 4-t, sot do te kete me sa duket nje ndeshje te lehte. Ne 6 javet e fundit ka marre 5 fitore dhe vetem 1 barazim. Ne javen e fundit ka mundur ekipin e Auxerre me rezultatin 2-1. Sot Lyon eshte favorite per ta fituar sfiden deh per te shkuar ne turin tjeter te kupes ne France.
Formacioni i mundshem:
Ajacio: Rastello, Rachidi, Romey, Filippi, Bocognano, Colinet, Dufau, Poggi, Seymand, Colloredo, Verdier
Lyon: Réveillere, Lovren, Umtiti, Dabo, Gonalons, Fofana, Bastos, Lisandro, Källström, Gomis

Holande, Eredivisie
Excelsior – NEC Nijmegen
Excelsior do te luaje sot nje tjeter ndeshje shume te veshtire ku rrezikon qe te humbase. Perballe do te kete nje prej ekipeve qe ka patur ecurine me te mire ne 6 javet e fundit dhe qe vazhdon te qendroje ne forme. NEC eshte e 8-ta ne tabelen e klasifikimit dhe ne 6 javet e fundit ka marre 4 fitore dhe 2 barazime. Kjo skuader nuk ka pesuar asnje humbje, nderkohe qe ne ndeshjen e fundit ka fituar 2-0 ne shtepi ndaj De Graafschap.
Excelsior nga ana tjeter eshte nje skuader e cila po lufton per mbijetese dhe per momentin eshte e 17-ta ne tabele. Ka vetem 18 pike te grumbulluara ne 28 jave kampionat. Ne ndeshjen e pare sezonale ndaj NEC Nijmegen ka humbur paster 2-0. Ne 6 javet e fundit ka marre vetem 1 fitore dhe ka pesuar 5 humbje radhazi. Eshte nje nga skuadrat me et dobeta dhe nuk gezon forme te mire momentalisht.
Formacioni i mundshem:
Excelsior: De Ruiter, Smith, Broerse, Nieveld, Scheimann, Maatsen, Van Deelen, Bruins, Alberg, Jansen, Janga
NEC Nijmegen: Babos, Nuytinck, Conboy, Will, Van Eijden, Vadócz, Schøne, Foor, Kooleijk, Zeefuik, George

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *