Home / Sport / F1-Spanjë, triumf historik i Maldonado

F1-Spanjë, triumf historik i Maldonado

Pastor Maldonado i ka dhënë fund pritjes shumëvjeçare për një fitore të skuadrës Uilliams në Formula 1, duke triumfuar në Çmimin e Madh të Spanjës, suksesi i parë i skuadrës që nga Çmimi i Madh i Brazilit në vitin 2004, 132 gara më parë.

Ai u bë venezuelasi i parë që ngjitet në majën e podiumit, duke kaluar vijën e finishit 3.1 sekonda para favoritit që garonte në “shtëpi”, Fernando Alonso me Ferrari. Dy pilotët dueluan gjatë të gjithë garës, pasi fillimisht ishte spanjolli që mori kryesimin në kthesat e para, e më pas ishte piloti i Uilliams që përfitoi nga një strategji perfekte për të dalë përsëri i pari.

Ndonëse Alonso u mundua në të gjitha mënyrat që të kalonte Maldonadon, ai nuk ia arriti qëllimit dhe u dorëzua në xhirot e fundit, duke preferuar që të ruante gomat dhe vendin e dytë që e çon në kryesimin e kampionatit bashkë me Vetel.

I treti u rendit Kimi Raikonen me Lotus, i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës, Romein Groszhan. Një nga heronjtë e fundjavës është edhe japonezi Kobajashi me Sauber, që ka marrë vendin e 5-të pas një gare të jashtëzakonshme.

Një garë në mbrojtje ka bërë edhe Sebastian Vetel me Red Bull, i cili pavarësisht problemeve të vazhdueshme, arriti të dilte në vendin e 6-të, me Niko Rosberg që mori vendin e 7-të.

Vendi i 8-të dhe i 9-të i takoi dyshes së MekLaren, Luis Hemilton dhe Xhenson Baton, ndërsa Hulkenberg me Force India ishte i fundit në zonën e pikëve, duke lënë jashtë saj Mark Ueber me Red Bull.

RENDITJA E KAMPIONATIT PËR PILOTË
61 Sebastian Vetel (Red Bull-Reno)
61 Fernando Alonso (Ferrari)
53 Luis Hemilton (MekLaren-Mercedes)
49 Kimi Raikonen (Lotus-Reno)
48 Mark Ueber (Red Bull-Reno)
45 Xhenson Baton (MekLaren-Mercedes)
41 Niko Rosberg (Mercedes)
35 Romein Groszhan (Lotus-Reno)
29 Pastor Maldonado (Uilliams-Reno)
22 Serxho Perez (Sauber-Ferrari)
19 Kamui Kobajashi (Sauber-Ferrari)
15 Pol di Resta (Force India-Mercedes)
14 Bruno Sena (Uilliams-Reno)
4 Zhan-Erik Vernje (Toro Roso-Ferrari)
3 Niko Hulkenberg (Force India-Mercedes)
2 Mikael Shumaker (Mercedes)
2 Felipe Masa (Ferrari)
2 Daniel Rikiardo (Toro Roso-Ferrari)

RENDITJA E KAMPIONATIT PËR KONSTRUKTORË
109 Red Bull-Reno
98 MekLaren-Mercedes
84 Lotus-Reno
63 Ferrari
43 Uilliams-Reno
43 Mercedes
41 Sauber-Ferrari
18 Force India-Mercedes
6 Toro Roso-Ferrari

Gjithashtu lexo

Kastriot Tusha dhe “Ballistët” këndojnë “Xhamadani vija vija” midis Milanos (Video)

“Ballistët” janë duke bërë atmosferë fantastike në Milano dhe atyre u wshtw bashkuar edhe Kastriot …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *