Home / Sport / Gabon Bufon, rihapet Seria

Gabon Bufon, rihapet Seria

Një gafë e Xhanluixhi Bufon ka rihapur kampionatin italian kur mbeten vetëm dy javë nga fundi i tij. Portieri i Juventus ka gabuar në minutën e 85-të të ndeshjes duke dashur të driblojë një futbollist kundërshtar dhe ia ka dhuruar topin Bertolaçit i cili nuk ka gabuar, duke sjellë barazimin 1-1 të bardhezinjve me Leçen në një ndeshje që mund dhe duhej ta kishin fituar.

Nga kjo situatë ka përfituar Milan, që ka fituar 2-0 në fushën e vet me Atalantën falë golave të Muntari e Robinjo, ndërsa kuqezinjtë kanë qenë gjithë kohës me një vesh në radio për të dëgjuar se çfarë bëhej në stadiumin ku luanin rivalët për titull.

Me këto rezultate, diferenca mes dy ekipeve është vetëm 1 pikë, por kalendari në javën e ardhshme favorizon Juventusin që luan kundër Kaljarit, ndërsa Milan luan kundër Interit në derbin e Milanos.

Pikërisht Interi tashmë ka më pak motivim për të dhënë maksimumin në sfidën e fundjavës pasi zikaltërit janë mundur 3-1 nga Parma dhe duket se i kanë dhënë lamtumirën ëndrrave për kualifikimin në Ligën e Kampioneve në sezonin e ardhshëm.

Gara për në Champions është një duel mes Napolit dhe Udinezes, më këta të fundit që mbajtën hapin e napolitanëve duke fituar 1-0 në fushën e Çezenës falë golit të Fabrinit.

Falë rezultateve të javës së 26-të, edhe Novara ka rënë matematikisht në Serinë B, ndërsa Leçe është skuadra që aktualisht rrezikon më shumë dhe mund të bjerë që në ndeshjen e fundjavës.

Rezultatet

Katania-Bolonja 0-1
78′ Ramirez

Çezena-Udineze 0-1
4′ Fabrini

Fiorentina-Novara 2-2
48′ (p), 72′ Montolivo / 13′ Zheda, 30′ (p) Rigoni

Xhenoa-Kaljari 2-1
12′ Palasio, 75′ Jankoviç / 13′ Ariaudo

Juventus-Leçe 1-1
9′ Markizio / 85′ Bertolaçi

Lacio-Siena 1-1
62′ (p) Ledesma / 26′ Destro

Milan-Atalanta 2-0
9′ Muntari, 93′ Robinjo

Parma-Inter 3-1
52′ Markes, 54′ Xhovinko, 83′ Biabiani / 13′ Shnajder

Renditja
Juventus 78, Milan 77, Udineze 58, Napoli 58, Lazio 56, Inter 55, Roma 52, Parma 50, Bolonja 48, Katania 47, Atalanta 46, Kievo 45, Siena 44, Kaljari 42, Fiorentina 42, Palermo 42, Xhenoa 39, Leçe 36, Novara 29, Çezena 22.

Gjithashtu lexo

Kastriot Tusha dhe “Ballistët” këndojnë “Xhamadani vija vija” midis Milanos (Video)

“Ballistët” janë duke bërë atmosferë fantastike në Milano dhe atyre u wshtw bashkuar edhe Kastriot …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *