Home / Lajme / Maqedoni / MPJ rumune: Kujdes situata në Maqedoni

MPJ rumune: Kujdes situata në Maqedoni

31 maj-Në një komunikatë të MPJ së këtij vendi kërkohet që qytetarët rumun të jenë të kujdesshëm gjatë udhëtimit në Maqedoni apo kalimit tranzitor. Shqetësimet në komunikatë janë paraqitur sidomos për situatën në Shkup dhe pjesën veriperëndimore ku përmenden qytetet Kumanovë, Tetovë dhe Gostivar.

Ministria e Jashtme e Rumanisë e ka vlerësuar si të rrezikshme situatën e sigurisë në Maqedoni, duke rekomanduar qytetarët e saj.

Në një komunikatë të MPJ së këtij vendi kërkohet që qytetarët rumun të jenë të kujdesshëm gjatë udhëtimit në Maqedoni apo kalimit tranzitor. Shqetësimet në komunikatë janë paraqitur sidomos për situatën në Shkup dhe pjesën veriperëndimore ku përmenden qytetet Kumanovë, Tetovë dhe Gostivar.

“Rreziku është i lartë me pasoja të incidenteve e dhunshme gjatë demonstratave në rrugë, sidomos gjatë fundjavës. Duhet të ketë kujdes dhe të shmangen rajonet ku ka tubime masive dhe takime në kuadër të aktiviteteve politike”, thekson MPJ e Rumanisë.

Gjithashtu lexo

”Lëvizja Besa do ta ketë anëtarin e saj në KSHZ”

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli për Makfaks ka deklaruar se partia në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *