Home / Lajme / Maqedoni / Nano kundër dënimeve kolektive të shqiptarëve në Maqedoni

Nano kundër dënimeve kolektive të shqiptarëve në Maqedoni

2 maj- Edhe klasa maqedonase nuk ka asnjë interes për ta paraqitur çdo konflikt në frymën e vjetër konfliktuale ndëretnike. Drejtësia duhet të ndëshkojë keqbërësit individualisht dhe jo të japë një dënim kolektiv”, deklaroi ish-kryeministri shqiptar Fatos Nano.

Ish-lideri socialist dhe kandidati aktual për president, Fatos Nano u prononcua sot edhe për incidentet më të fundit në Maqedoni dhe arrestimet e MPB-së pas vrasjes së pesëfishtë .

Ai i bëri apel palës maqedonase të mos i paraqesë incidentet në frymën e vjetër konfliktuale.

“Unë besoj se shqiptarët e Maqedonisë kanë të gjithë eksperiencën dhe kanë dhënë shembuj të një kulture evropiane, dhe të mos viktimizohen nga incidentet. Edhe klasa maqedonase nuk ka asnjë interes për ta paraqitur çdo konflikt në frymën e vjetër konfliktuale ndëretnike. Drejtësia duhet të ndëshkojë keqbërësit individualisht dhe jo të japë një dënim kolektiv”, deklaroi ish-kryeministri shqiptar Fatos Nano.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *