Home / Sport / Euro 2012, sot sfida e titanëve Spanjë-Itali

Euro 2012, sot sfida e titanëve Spanjë-Itali

Fituesit e Euro 2008, Spanja do të fillojnë fushatën e mbrojtjes së titullit sot në orën 18:00, kundër Italisë, ndërsa në mbrëmje luhet përpallja tjetër e Grupit C mes Irlandës dhe Kroacisë.

Spanja do të duhet të luaj në Euro 2012 pa Villën dhe Puyolin të cilët u dëmtuan me ekipet e tyre. Sulmuesi i Chelseat, Fernando Torres do të ketë rastin të dëshmoj veten para Vicente Del Bosque pas rastit të dhënë, pasi ka një lojtar që pret në bankën rezervë, Fernando Llorente të Athletico Bilbaos.

Pas mungesës së Puyol në qendër të mbrojtjës, vendin e tij do ta zë Sergio Ramos i cili do të kaloj në qendër ndërsa Alvaro Arbeloa në të djathtën. Del Bosque nuk dëshiron të rrezikoj për Fabregasin pasi kishte pësuar një dëmtim në Copa Del Rey dhe në vend të tij priten të startojnë Juan Mata ose Santi Cazorla.

Italia ka disa probleme me lojtarë, me Domeniko Criscito të pezulluar nga turneu për shkak të skandalit, me Giussepe Rossin të dëmtuar, dhe Andrea Barzaglin të mënjanuar për dy ndeshjet e ardhshme pas dëmtimit.

Mbrojtësi i italianëve, Giorgio Chiellini pasi nuk luajti në miqësoren me Rusinë para disa ditësh ka pohuar se do të jetë i gatshëm për ndeshjen e madhe kundër Spanjës. Me këto ndryshime Prandelli mund të luaj 4-3-2-1 ose 3-5-2 sipas situatës dhhe rrjedhojës së ndeshjes.

Pritet të shihet a do të fitoj mbrotja e çeliktë e bluve apo mesfusha me në krye Xavin, Iniestën, dhe Xabi Alonson.

Spanja ka një rekord 8-fitore, 11-barazime dhe 10-humbje ndaj Italisë, por shtatë nga ato fitoret kanë ardhur në ndeshjet miqësore.
Furija e Kuqe ka fituar 41 nga 45 ndeshjeve zyrtare.
Në rrugën e tyre në Euro 2008 Spanja mposhti Azzurët në pënallti pasi koha e rregulltë kishte përfunduar 0-0.
Portieri, Iker Casillas mbajti portën e pamposhtur pas 73 gjuajtjësh duke thyer rekordin e Van Der Sarit me Holandën.
Italia në përballjen e fundit me Spanjën ka fituar 2-1 në një miqësore të zhvilluar në gusht 2011, në Bari të Italisë.
Cassano ka qenë top-golashënuesi i Italisë gjatë fushatës së tyre kualifikuese, duke shënuar gjashtë gola.
Italianët kanë fituar vetëm dy prej tyre nëntë ndeshje të fundit në Kampionatin Evropian, duke barazuar pesë dhe humbur në dy të tjera.
Asnjë nga lojtarët në skuadrën e Prandelli nuk kanë shënuar më shumë se 10 gola për vendin e tyre me Antonio Di Natale dhe Daniele De Rossi si të dalluar.

Formacionet e mundëshme

SPAIN

Casillas
Arbeloa, Ramos, Pique, Alba
Xabi Alonso, Busquets
Silva, Xavi, Iniesta
Torres

ITALY

Buffon
Bonucci, De Rossi, Chiellini
Maggio, T. Motta, Pirlo, Marchisio, B’retti
Balotelli, Cassano

Duelet Kokë me kokë:
Miqësore Aug 10, 2011 Italy 2 – Spain 1
Euro 2008 Jun 22, 2008 Spain 4 – Italy 2
Miqësore Mar 26, 2008 Spain 1 – Italy 0

5 Ndeshjet e fundit:

Spanjë
Jun 3, 2012 Spain 1 – China 0
May 30, 2012 Spain 4 – South Korea 1
May 26, 2012 Spain 2 – Serbia 0
Feb 29, 2012 Spain 5 – Venezuela 0
Nov 15, 2011 Costa Rica 2 – Spain 2

Itali
Jun 1, 2012 Italy 0 – Russia 3
Feb 29, 2012 Italy 0 – United States 1
Nov 15, 2011 Italy 0 – Uruguay 1
Nov 11, 2011 Poland 0 – Italy 2
Oct 11, 2011 Italy 3 – N. Ireland 0

Gjithashtu lexo

Ylli i Shkëndijës: Nuk kemi çfarë të humbasim ndaj Milanit

Ardian Cuculi ka thënë se Shkëndija do të tentojë të bëjë lojën e saj dhe …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *