Home / Sport / Varela mban gjallë Portugalinë

Varela mban gjallë Portugalinë

Silvestre Varela është emri që të gjithë portugezët do të falënderojnë sot pasi një gol i tij në minutën e 87-të të ndeshjes u ka dhënë fitoren 3-2 në një sfidë shumë të luftuar kundër Danimarkës. Ndërsa Portugalia po shkonte drejt eliminimit, goli i sulmuesit të Portos ka rihapur Grupin B, duke shlyer njëkohësisht edhe gabimet e njëpasnjëshme të Kristiano Ronaldos, një “fantazmë” zhgënjyese gjatë Euro 2012.

Ndeshja ka filluar nën ritmin portugez, pasi ata kanë gjetur dy herë rrugën e rrjetës në pjesën e parë, me Pepe në minutën e 24-t pas një goditje këndi dhe me Helder Postigën që gjendet në zonë saktësisht nga Nani në minutën e 36-të.

Por Danimarka ngjallet dhe fillon të shohë nga sulmi, duke arritur të shkurtojë diferencën në minutën e 41-të me Bendtner, i cili shfrytëzon një përgjumje të mbrojtjes kundërshtare për të dërguar topin me kokë në portë. Me kalimin e minutave, është Danimarka që merr kontrollin e lojës, ndërsa Portugalia i beson vetëm kundërsulmit.

Nëse Kristiano Ronaldo humb raste të pabesueshme nga njëra anë e fushës, Bendtner nuk fal nga ana tjetër, duke shënuar përsëri me kokë në minutën e 80-të dhe duke çuar Portugalinë drejt eliminimit.

Por Varela, i aktivizuar në minutën e 84-t, ka bërë vetëm 3 minuta më vonë atë që kolegët e tij më të famshëm nuk arritën të bënin për shumë minuta me radhë, të mposhtë Andersen me një gjuajtje me të djathtën që shpëton Portugalinë dhe e kthen në garë për kualifikimin e mëtejshëm.

Falë këtij rezultati, Grupi B mbetet i hapur për të gjitha skuadrat, cilido qoftë përfundimi i sfidës mes Gjermanisë dhe Holandës.

Grupi B

Holandë-Danimarkë 0-1
24′ Krohn Dehli
Gjermani-Portugali 1-0
73′ Mario Gomez

Danimarkë-Portugali 2-3
41′, 80′ Bendtner / 24′ Pepe, 36′ Postiga, 87′ Varela

Renditja
Gjermani ….3….1-0
Danimarkë….3….3-3
Portugali….3….3-3
Holandë……0….0-1

13.06.2012
Holandë-Gjermani 20:45
Gjyqtar: Jonas Erikson (Suedi)
Kharkiv (Ukrainë)

17.06.2012
Portugali-Holandë 20:45
Kharkiv (Ukrainë)

Danimarkë-Gjermani 20:45
Lviv (Ukrainë)

Gjithashtu lexo

Shikoni çfarë ka bërë Barcelona pas sulmit terrorist (FOTO)

Klubi i Barcelonës ka reaguar pas sulmit terrorist në Barcelonë. Katalunasit e kanë bërë një …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *