Home / Lajme / Botë / Shtatëdhjetë e pesë për qind të popullatës botërore kanë telefona celular

Shtatëdhjetë e pesë për qind të popullatës botërore kanë telefona celular

18 korrik-“Sfida, e cila tani qëndron para nesh është që t’u mundësojë personave, kompanive dhe qeverive në ato vende të zhvillojnë aplikacione personale lokale celulare, me qëllim që t’i shfrytëzojnë përparësitë e tyre”, thonë nga KS-ja.

Shtatëdhjetë e pesë për qind të popullatës botërore kanë telefona celular, tregon raporti më ri i Bankës Botërore. Numri i telefonave celularë dukshëm është rritur në 12 vitet e kaluara, përkatësisht në vitin 2000 numri i tyre ka shënuar një miliardë, ndërsa tani është gjashtë miliardë. Pjesa më e madhe e telefonave celular janë regjistruar në vendet në zhvillim, që është shenjë për rëndësinë e telefonisë celulare në këto shtete. “Sfida, e cila tani qëndron para nesh është që t’u mundësojë personave, kompanive dhe qeverive në ato vende të zhvillojnë aplikacione personale lokale celulare, me qëllim që t’i shfrytëzojnë përparësitë e tyre”, thonë nga KS-ja.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *