Home / Lajme / Maqedoni / Benzina shtrenjtohet për 2,5, ndërsa dizeli për 1,5 denarë për litër

Benzina shtrenjtohet për 2,5, ndërsa dizeli për 1,5 denarë për litër

27 gusht-
Eurosuper BS-95 arrin në 88,5 denarë për litër, Eurosuper BS-98 për 90 denarë për litër, ndërsa Eurodizel 74,5 denarë për litër. Ekstra nafta e lehtë do të jetë për 63 denarë për litër.

Derivatet e naftës prej sonte në mesnatë sërish do të shtrenjtohen, vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE).

Sipas këtij komisioni, benzina do të shtrenjtohet për 2,5 denarë për litër, ndërsa dizeli për 1,5 denarë për litër.

Eurosuper BS-95 arrin në 88,5 denarë për litër, Eurosuper BS-98 për 90 denarë për litër, ndërsa Eurodizel 74,5 denarë për litër. Ekstra nafta e lehtë do të jetë për 63 denarë për litër.

Shtrenjtimi i naftës pritet të pasojë edhe gjatë muajit të ardhshëm dhe se në Maqedoni po zhvillohen protesta kundër shtrenjtimeve të derivateve të naftës. Një organizatë qytetare “Aman” si organizatore e protestave ka kërkuar që Qeveria të vendos kufi për të parandaluar shtrenjtimet e derivateve të naftës, ngrohjes dhe energjisë elektr

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *